3. července 2023 11:29

Jak vypadal útok žraloka před 3 000 lety? Nebohý rybář přišel o nohy, útočit mohlo více zvířat

K nejstaršímu známému napadení člověka žralokem došlo před 3 000 lety v Japonsku. Tvrdí to výzkumníci z Oxfordské univerzity, podle kterých asi 790 rýh na ostatcích muže z kultury Džómon způsobil právě tento mořský predátor.

Nešťastník utrpěl stovky fatálních poranění na pažích, nohách, přední části hrudníku a břiše. Pokud jde skutečně o stopy po žraločích zubech, jde o nejstarší zdokumentovaný útok žraloka na člověka. Radiouhlíková metoda totiž určila, že muž zemřel mezi roky 1370–1010 před naším letopočtem, tedy minimálně před 3 000 lety.

Útočil žralok tygří, anebo velký bílý?

Některé rýhy na kostech byly velmi ostré, hluboké a ve tvaru písmene V a byly podobné ranám způsobeným kovovými nástroji, které ale v té době lovci a sběrači kultury Džómon nepoužívali. Rýhy také neodpovídaly zubům suchozemských dravců.

Podle zjištění týmu z Oxfordské univerzity, publikovaných v odborném časopise Journal of Archaeological Science: Reports, tak přicházejí v úvahu zuby žraloka, nejspíše žraloka tygřího nebo velkého bílého.

Mohlo by vás zajímat: Jak zařídit, aby vás nepokousal žralok? Držte se jednoduchých pravidel

Muž se zřejmě s několika dalšími druhy účastnil rybářské výpravy a z nějakého důvodu vypadl z člunu. „Jeden nebo více žraloků – máme podezření na jednoho, ale tím si nemůžeme být jistí – zaútočil na muže, buď když už byl ve vodě, nebo muž ztratil rovnováhu a spadl do vody nebo byl stažen přes palubu, když byl žralok na rybářské šňůře. Tohle by nebyl malý žralok,“ pokusil se pro CNN vysvětlit okolnosti dávné tragédie Rick Schulting, který se na výzkumu podílel.

Nešťastník byl pohřben krátce po útoku, přičemž mu chyběla pravá noha a levou měl položenou na horní straně těla.

Doklady útoků žraloka na člověka z dávné minulosti přitom nejsou příliš časté, docházelo k nim totiž málokdy. „Dokonce i dnes, při tak velkém počtu lidí žijících na zemi, dojde každoročně jen k několika smrtícím útokům žraloka,“ doplnil Rick Schulting.

Zdroj: ScienceDirect / CNN

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom