USA mají řízenou střelu, která se odpaluje z pušky!
Vojenská miniaturizace nezná hranic aneb řízená střela odpalovaná z pušky!
Řízené střely patří mezi nejsofistikovanější a nejúčinnější zbraně současnosti. Jsou ovšem velmi drahé a poměrně velké a těžké. Brzy to už ale nebude pravda.
Na podzim minulého roku společnost Raytheon předvedla zástupcům americké armády na odborné konferenci Association of the United States Army velmi unikátní záležitost. Vojenští odborníci tam měli poprvé možnost vidět nejmenší řízenou střelu na světě. Ta dostala pojmenování Pike a je poněkud pikantní, že ji vyvíjí právě Raytheon, což je naopak největší výrobce řízených střel na zeměkouli.
Pike je miniaturní, po laserovém paprsku naváděná střela určená pro speciální jednotky i pěšáky. Ve srovnání s běžně používanými řízenými střelami, ať už odpalovanými z letadel, vrtulníků, vozidel, či přenosných systémů, jsou její rozměry opravdu neuvěřitelné. Se svou délkou 447 mm, průměrem 40 mm a váhou 0,9 kg se vejde do dlaně a je jen o pár milimetrů větší než náboje do malorážných kanonů používaných ve stíhacích letadlech či bojových vozidlech pěchoty.
Takto malá střela nevznikla jen proto, že to dnešní stupeň miniaturizace zkrátka dovoluje. Pike je především důsledkem bojových zkušeností, které vojáci získali během konfliktů v Afghánistánu a Iráku. Pozemní jednotky americké armády mají běžně k dispozici útočné a přesné pušky, podvěsné granátomety, ruční granáty popřípadě lehké a těžké kulomety. Všechny zmiňované prostředky však mají omezený dosah, v případě granátů navíc nejde o příliš přesné zbraně. Střety s islamistickými bojovníky se odehrávaly většinou na větší vzdálenosti, neboť ti si byli vědomi palebné převahy amerických pěšáků. Američané proto ke zničení nebezpečných cílů často využívali řízené střely jako například FGM-148 Javelin.
Jenže javeliny jsou primárně protitankové střely, jejich cena přes 200 tisíc dolarů není rozhodně srovnatelná s náklady na náboje do pušek či granáty, nemluvě o většině cílů jimi v Afghánistánu zničených. Navíc jde o poměrně rozměrné zbraně, takže pěší mužstvo či malá speciální jednotka si jich do bojové zóny může vzít jen omezené množství. Proto se u Raytheonu začali zabývat vývojem miniaturní řízené střely. Zástupci firmy nebyli konkrétní, vývoj však prý na plné obrátky běží přes tři roky.
Na střele Pike je zajímavé, že jako odpalovací platforma budou sloužit standardní granátomety umisťované pod hlavně útočných pušek zavedených v americké armádě, jako jsou M4 či FN SCAR. Konkrétně půjde o granátomety ráže 40 mm, především typy M203, FN ELGM (Mk13) a M320. Nicméně budou nutné mírné úpravy, protože nyní je nelze dostatečně vyklopit, aby se do nich dala střela Pike vložit. Střela má zatím dosah kolem 2 km, což je srovnatelné s už zmiňovaných mnohem větším javelinem. Zajímavá je také informace, že malinkatá střela Pike akceleruje téměř jako projektil vystřelený z pušky či děla, přesto její elektronické komponenty nedojdou poškození.
Její raketový motor se zažehuje přibližně 3 m od ústí hlavně granátometu, nehrozí tak zranění vlastních vojáků. Navádění střely na cíl zajišťuje poloaktivní laserová hlavice, je tedy nutné cíl ozařovat laserovým značkovačem. Podle konstruktérů se na ničení cíle budou podílet dva vojáci, jeden střelu odpálí ze svého puškového granátometu, zatímco druhý bude cíl ozařovat značkovačem připevněným na railech své útočné pušky. Pike je schopná likvidovat živou sílu a ničit lehce odolné stacionární i pomalu se pohybující cíle, včetně vrtulníků. Díky přesnému navádění jsou eliminovány nežádoucí oběti. První úspěšné testovací odpaly se uskutečnily v květnu minulého roku na firemní střelnici v Texasu. Raytheon prý pracuje i na dalších verzích střely – například naváděné pomocí GPS nebo námořní. Zdá se tedy, že miniaturní řízené střely se brzy objeví na světových válčištích.
DP