Tuňák ze supermarketu může být krmený ohroženými delfíny. Vědci odkryli odpornou praktiku
Tenhle článek si nečtěte u oběda. Ryby by vám mohly přestat chutnat.
Za krásným kouskem ryby, kterou jste si koupili v obchodě nebo si ji objednáte v restauraci, může být značně odporný příběh, ve kterém hrají hlavní roli mrtví delfíni a lachtani…
Vydra a delfín jako návnada
Výzkum mořských biologů z Floridské univerzity ukázal na jednu ohavnou, ale bohužel zřejmě velmi rozšířenou zvyklost: delfíni, lachtani, mořské vydry, tuleni a mnoho dalších vzácných (a mnohdy i ohrožených druhů zvířat) slouží jako návnady v globálním rybářském průmyslu. Experti na to upozornili v článku, který vyšel na začátku černa 2018 ve specializovaném časopise Frontiers in Marine Scicence.
Tohle je opravdu delfín, konkrétně delfín říční Zdroj: iStock
Že se něco podobného děje, není pro odborníky žádným velkým překvapením, zaskočil je však rozsah tohoto podnikání. Ukázalo se totiž, že je rozšířené prokazatelně nejméně ve 33 zemích celého světa a týká se přibližně 40 druhů mořských savců. Nejvíce rozšířené je to v Latinské Americe a Asii, ale v menším rozsahu si toho vědci všimli také v australských a středomořských vodách.
V každém případě se ale v Evropě nemůžeme zbavit zodpovědnosti: floridská studie upozorňuje, že ryby lovené na maso ohrožených savců mohou být, a zřejmě i jsou, vyváženy jak do Severní Ameriky, tak i do evropských zemí.
Jak se to stane?
Savci se nejčastěji ocitnou s rybami v sítích – lovit se sice nesmějí, ale mohou se stát bezděčným úlovkem společně s normálními rybami. Většina těchto savců se buď lovit nesmí, nebo je rybáři neprodají – například proto, že v jejich kulturách je tabu je jíst. A tak aby se nepotřebného masa zbavili, neztrácejí čas tím, že by většinou zraněná zvířata ze sítí vyprostili a vrátili je do přírody.
Místo toho je zabijí a rozsekají na kusy. Jednak tím zakryjí stopy po mnohdy nelegálním lovu, ale současně masem, které hodí do oceánu, nalákají další kořist. Je to pro ně ze všech stran výhodné.
Vědci ale také upozornili, že v mnoha částech světa rybáři delfíny a další mořské savce loví aktivně, tedy ne jako vedlejší produkt rybolovu. Maso delfínů je totiž podle nich osvědčenou a oblíbenou návnadou při lovu žraloků. A právě jejich ploutve jsou v současné době nesmírně ceněné – s tím, jak těchto mořských predátorů ubývá a lidí přibývá, ceny zejména hřbetních ploutví rychle rostou. V sítích uvíznou ohrožené druhy i při lovu obyčejných sardinek.
Sardinky jako pochoutka Zdroj: pixabay.com
Nevíme nic
Biologové a ekologové současně varují, že reálná čísla budou zřejmě ještě mnohem horší – protože jde o činnost ilegální a navíc tabuizovanou, jen málokdo je ochotný přiznat se k ní. Zřejmě tedy odhalili jen vrchol ledovce, který ve skutečnosti může snadno potopit snahu desetitisíců lidí zachránit mořské savce před vyhynutím.
Mezi druhy, které se používají jako návnada, se totiž vyskytují i tak vzácní tvorové jako jihoamerický říční delfín inie amazonská… Mezi ohrožené druhy patří dokonce 27 procent druhů zvířat, která se používají jako návnada, což by mohlo mít dalekosáhlé dopady na už tak citlivé oceánské ekosystémy.
Text: MK