První dvojitá transplantace plic kvůli elektronickým cigaretám: Epidemie si vybírá daň
Kvůli elektronickým cigaretám nedávno proběhla dvojitá transplantace plic – dokonce první v historii! Epidemie plicních onemocnění si v USA vybrala velkou daň na životech, teď však vidíme i světlo na konci tunelu.
Epidemie nemocí i úmrtí uživatelů elektronických cigaret překvapila v druhé polovině roku 2019 nejen Ameriku. Choroba známá jako EVALI zabila již desítky lidí. Snaha lékařů a úřadů dostat se epidemii na kobylku má však několik překvapivých prvků a jedním z nich je i unikátní transplantace plic.
Dvě za cenu jedné
Sedmnáctiletý mladík z Detroitu by za jiných okolností platil za běžného dospívajícího teenagera. Perfektně zdravý muž atletického vzezření však byl na konci září 2019 přijat do nemocnice s jakousi horšící se formou zápalu plic. Ačkoliv mu však byla podána správná medikace, jeho stav se v průběhu dalších týdnů rychle zhoršoval. Zánět tkání v dýchacích cestách postupoval tak rychle, že se mladík brzy dostal na čelo seznamu akutních příjemců transplantace plic.
Brzy bylo jasné, že mají-li doktoři pacienta zachránit, bude třeba přistoupit k nečekanému zákroku. Podle Hassana Nemeha, vedoucího transplantací detroitské Nemocnice Henryho Forda bylo nutné odebrat původní selhávající plíce a nahradit je plícemi novými. „Nic takového jsem za 20 let, co dělám transplantace plic, nikdy neviděl,“ nechal se slyšet Nemeh v tiskovém vyjádření nemocnice. „Kromě několika míst mrtvé tkáně se na plicích objevilo i obrovské množství zánětů a zjizvení.“ Chirurgové tak nakonec provedli vůbec první dvojitou transplantaci plic vůbec.
V polovině listopadu, měsíc po zákroku, bylo jasné, že krátkodobé vyhlídky jsou dobré. Pacient dýchá, ačkoliv celková rekonvalescence je samozřejmě stále ve hvězdách. Nejistá je i dlouhodobá prognóza. Lidé s transplantací jedné plíce se obvykle dožívají v průměru o 7 let víc oproti době zákroku. Můžou se však dožít i 15 až 20 dalších let. Je však jasné, že bez nutnosti transplantace by měl detroitský mladík podstatně lepší vyhlídky.
Co stojí za epidemií?
Choroba EVALI však pokračovala ve svém řádění i po michiganské transplantaci. K dnešnímu dni má na kontě přes 2000 hospitalizovaných lidí a 54 obětí na životech. Lze soudit, že tempo progrese nemoci se nicméně vzhledem ke stále širšímu zakazování elektronických cigaret v USA zpomaluje. Na druhou stranu vzhledem k tomu, jak EVALI probíhá, je otázkou, zdali zákazy pomůžou.
EVALI je totiž produktem inhalace podomácku vyráběných náplní elektronických cigaret z černého trhu – regulace a zákazy na státní úrovni tak nepomůžou o moc víc než jiné typy prohibicí, protože naopak více nahrávají černému trhu a neregulovaným produktům. EVALI přitom vzniká z inhalace acetátů vitaminu E. To je olejová směs přidávaná do náplní obsahujících účinnou látku marihuany známou jako THC.
Samotná marihuana nezabíjí – vzhledem k tomu, kolik „olejových extraktů“ se však s jejím užíváním pojí, část producentů náplní elektronických cigaret se zřejmě domnívala, že stejným způsobem můžou vyrábět i náplně pro vaporizéry. Jenže náplně elektronických cigaret musejí být na bázi alkoholu, nikoliv oleje. Jinak se plíce zahlcují částečkami oleje a vzniká takzvaná lipidová pneumonie.
Ta byla známá již dříve u pracovníků továren nebo v důsledku jiné inhalace olejů. Chorobu se však přísnějšími regulacemi podařilo dostat pod kontrolu. Tedy až do příchodu neregulovaných náplní s acetátem vitaminu E. Roli této složky přitom opakovaně potvrzují různé studie a prohlášení amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC). Pozoruhodné je, že EVALI je skoro výhradně americký problém. Ačkoliv na podobné symptomy zemřeli i dva lidé ve Spojeném království, zdá se, že Evropa se zatím EVALI až na pár případů zcela vyhnula.
Proto se zdá, že celá epidemie EVALI je vlastně jakousi americkou obdobou tuzemské metanolové aféry. Několik nešťastných várek, dost možná pocházejících z malého počtu amatérských či nelegálních produkcí náplní amerických elektronických cigaret, se zřejmě stalo hlavním viníkem celé série úmrtí. O rizikovosti elektronických cigaret nebo THC náplní samotných to nic moc neříká – krom toho, že do náplní elektronických cigaret zkrátka není dobré dávat olej.
Text: Ladislav Loukota