Tenhle robot vám prý pomůže usnout! Dokázali byste s ním spát?
Ve velmi příjemné formě se nedávno objevil speciální robot určený k navození správného dýchání pro ideální spánek. Tady se žádná apokalypsa konat nebude, jen poklidný spánek. Jak robot funguje?
Přestože po prohýřené noci má člověk docela jiné problémy, než že by nemohl usnout, pro spoustu z nás je někdy během života spánek skutečnou starostí. Problémy s ním mají desítky milionů lidí jen napříč Evropou. Faktory jako stres či zdravotní komplikace často zapříčiní, že namísto poklidného spočinutí skýtá noc akorát mnoho hodin přemítání a únavy. Nizozemští vědci však přišli na způsob, jak většinu těchto potíží vyřešit - pomocí robota.
Robot do postele
V rámci nizozemské Technické univerzity Delft začala čtveřice vědců v roce 2015 budovat prototyp spánkového robota s názvem Somnox. Tým inženýrů k tomuto zaměření dohnala vlastní spánková deprivace a po vynalezení prvního modelu se výzkumníkům i jejich rodinám notně ulevilo. Postupně se ukázalo, že by podobného robotického přítele ocenilo mnoho dalších nespavců, a tak se z akademického (a do značné míry soukromého) projektu stal komerční plán.
Koncem roku 2017 se podařilo spustit kampaň na Kickstarteru, v níž vědci nakonec vybrali dvojnásobek požadovaných peněz - díky nim mohli první zákazníci robota vyzkoušet už v polovině loňského roku, nyní si ho může objednat každý. Povedený byznysový projekt nás tu však až tak moc nezajímá, spíše se podívejme na to, jak vlastně robot funguje.
Dýchání jako klíč ke spánku
Přístroj existuje ve tvaru fazole a je vysoký přes 30 centimetrů. Technika se nachází pod měkkým látkovým obalem a zahrnuje detektory dýchání a pohybu. Robot v této podobě nemá žádný displej, vše je nutné si nastavit prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Základem jeho fungování je přitom snaha navodit rytmické dýchání, což bývá při nespavosti největší problém. K tomu, abychom se nechali ukolébat ke spánku, je totiž nutné zklidnění a zpravidelnění dechu. Lidé trpící nespavostí pak často pociťují úzkost, když mají jít spát, protože vědí, že to tak jednoduché nebude; a úzkost zrychluje dech, čímž se šance na kýžené zabrání ještě snižuje.
Především na kojencích byly prováděny výzkumy sledující zrcadlení dýchání - pokud měly malé děti u sebe speciálního plyšáka, který simuloval poklidné dýchání, i ony pak začaly dýchat pomaleji a hlouběji. U dospělých je podobných studií o poznání méně, přesto se o lidské schopnosti napojení na dech někoho (nebo něčeho) druhého příliš nepochybuje. Robot Somnox stojí na těchto principech také. Pomocí aplikace a kýžené doby spánku se nastaví uklidňující, pravidelný "dech", s jehož pomocí pak budete lépe spát; čím blíže k sobě dýchacího robota přitisknete, tím snáze začnete kopírovat jeho způsob příjemného dýchání. Tvůrci navíc plánují aktualizace aplikace, které přinesou jemné buzení ve stanovený čas - namísto dotěrných zvuků se robot ve vašem náručí začne vrtět a něžně tak spícího člověka vzbudí. Zajímavé.
V zásadě tak tento robot připomíná jakýsi chytrý polštář, který by měl prostřednictvím zklidňujícího dýchání pomoci ke spánku. Na závažnější poruchy spánku zřejmě stačit nebude, ovšem pro dnešní uspěchanou a vystresovanou dobu se může jednat o užitečného pomocníka. Nemluvě o tom, že je hezké taky jednou číst o robotovi, který zkázu lidstvu rozhodně nepřinese!
Text: MS