Techno-tetování je tady! Na kůži měří vaši teplotu a navíc vypadá stylově
Dočkáme se konečně kyberpunku?
Pořídili byste si tetování, které vám může kontrolovat zdraví či zlepšit užívání počítače, a navíc díky němu vaše rameno vypadá jako svítící mikročip? Právě tato budou totiž již brzy možná dostupné na trhu. Jmenují se "techtats", čili neobratně přeloženo jako "technotetování", a vyvíjí je nový americký startup jménem Chaotic Moon. Pokud se jim podaří oslovit nezbytný počet zákazníků, možná promění naši představu o tom, jak mají nositelné technologie, tzv. wearables, vlastně na lidech vypadat.
Užitelnost a styl
Ve svém základu se technotetování neliší od jiných běžných dočasných tetování - na kůži je nanášena tmavá barva, která zároveň slouží jako vodič. Při správné úpravě tyto vytvářejí obvody schopné plnit komplexnjší úkony, případně ještě doplnitelné o různé senzory. Momentálně je funkční sice jenom senzor tělesné teploty a vypínač/zapínač světla dle pohybu uživatele, Chaotic Moon však plánuje daleko větší paletu užití.
V budoucnu by technotetování tak mělo sbírat informace o řadě tělesných pochodů a v kombinaci s jinými nástroji v chytrém telefonu tak například přivolat lékařskou pomoc, pokud se uživateli přitíží. Paleta užití je však ještě bizarnější. Díky modulárnosti celého konceptu - princip v zásadě pochopí každý, kdo někdy pájel pár obvodů - by se při dostatečné nabídce senzorů a čipů mohly technotetování stát skutečným rájem kutilů i nalepitelných sad vytvořených třetí stranou.
"Skvělé je, že jde o zařízení uchycená na kůži, nikoliv pod ní," myslí si Ben Lamm, ředitel Chaotic Moon, "Lidé jsou z pochopitelných důvodů vyděšeni z podkožích implantátů, ale s technotetováními máte k dispozici všechny jejich funkce bez jejich trvalosti." Prozatím jsou totiž technotetování od Chaotic Moon pouze dočasná, pokud však technologie prokáže svou životnost, zřejmě nic by však nemělo bránit trvalejší verzi nanášené jehlou, který by už vydržela mnohem déle. I to by mohlo být své kouzlo - zatímco s podkožními implantáty totiž uživatel připomíná spíše Borgy ze Star Treku, s technotetováním by působil jako modernizovaný pankáč nebo rocker. Což je pro mnohé notně přijatelnější alternativa.
Nutný impulz pro wearables?
Mají technotetování šanci na to stát se masovějším produktem? Velmi pravděpodobně nikoliv do takové míry, jako se jím staly například chytré telefony. Můžou ale zaujmout dostatečný počet nadšenců, kteří kolem nich vytvoří svou vlastní komunitu a subkulturu, a tak časem postupně přispět k transformaci a přijetí implantátů u většího počtu lidí.
Bývaly doby, kdy se o počítače a internet zajímaly jenom velmi malou komunitu uživatelů, právě jejich trvalá přízeň však byla před oslovením většího počtu zájemců klíčová. Ostatně i nositel tetování, dnes vcelku normálního kosmetického zákroku, měl ještě nedávno cejch kriminálníka. Wearables, tedy nositelným digitálním technologiím, přitom dnes chybí tvář a styl odlišitelný právě od již masových smartphonů.
Prozatím mají všichni za to, že wearables budou lesklé a čisté právě jako dnešní dotykáče. Možná, že ale nemá smysl kopírovat přístup nablízkaných telefonů od Applu a jemu podobných, nýbrž naopak vyrazit do inkoustově temných vod apelujících spíše na rebelantské pudy a kreativitu vlastní každému nadšenci do podobných technologií. Jestli se Chaotic Moon tato sázka povede, však uvidíme až během několika příštích let.
Ladislav Loukota