Agenti Tajné služby USA jsou pro prezidenta ochotní i zemřít. Co je náplní jejich práce?
Funkce amerického prezidenta je považována za nejnebezpečnější povolání na světě. Bezpečí lídra svobodného světa proto mají na starost speciálně vycvičení muži, kteří jsou ochotní za něj položit i život.
Post amerického prezidenta je vzhledem k možnostem atentátů nejrizikovějším povoláním na světě, a tak není divu, že je na jeho ochranu vyčleněna speciální organizace s vlastním rozpočtem – Tajná služba Spojených států amerických. Agenti tráví s nejmocnějším mužem světa 24 hodin denně a stávají se víceméně součástí rodiny.
Ochrana za každou cenu
Nejnápadnější úlohou členů tzv. Secret Service v souvislosti s ochranou prezidenta je být jeho fyzickou stráží. Mají případnému útočníkovi znemožnit zamíření a střelbu, případně krýt prezidenta vlastním tělem. Služba zároveň hledá a zpracovává celou řadu „neviditelných“ úkolů, jako je zabezpečení vzdušného prostoru nebo vyhledávání potenciálních rizik. „Pokud máme pocit, že nějaký člověk představuje skutečné nebezpečí (pro hlídané osoby), monitorujeme jeho pohyb téměř denně,“ zpovídá se v knize V prezidentově tajné službě jeden z agentů.
Neprůstřelná limuzína je jen jedním z prvků prezidentovy ochrany Zdroj: AP
V roce 2005 v Tbilisi byl po prezidentu Bushovi hozen vojenský granát, který nevybuchl jen díky technické závadě. Kdyby byl v pořádku, mohl dle expertů prezidenta zabít. Podobné štěstí měl prezident Ford, který přežil dva pokusy o atentát jen několik týdnů po sobě. Při prvním z nich atentátnici Lynette Fromme selhala zbraň a další šanci jí tajná služba nedala, při druhém Sara Jane Mooraová sice dvakrát vystřelila, její palba však nebyla přesná. Prezidenti Theodore Roosevelt i Ronald Reagan atentát provedený střelnou zbraní přežili.
Incidentu se snaží předcházet
Ochrana jednotlivce je ze strany agentů komplexní a daleko přesahuje obklopení osoby dobře vyzbrojenými agenty. Součástí práce agentů je incidentům předcházet, agentura proto spoléhá na pečlivou předběžnou práci a hodnocení hrozeb vyvinuté její zpravodajskou divizí.
Odstřelovači chrání prezidentovu bezpečnost Zdroj: AP
V roce 2020 chránila tajná služba 41 osob, 185 zahraničních návštěvníků a zkontrolovala 2,5 milionu e-mailů. Pokud přijde prezidentovi výhrůžka prostřednictvím dopisu, zkontroluje se rukopis a prověří inkoust z 9 500 inkoustů uložených v databázi. Většina výrobců inkoustů přidává do svých výrobků příměsi, které agentů usnadňují vysledovat jeho původ.
O celé řadě zásahů Tajné služby Spojených států amerických se svět samozřejmě nedozví, na veřejnost proniknou jen ty, které se nepodařilo utajit. Když v roce 1950 chtěli dva portoričtí útočníci zabít prezidenta Trumana, byl jeden při akci zabit a druhý zneškodněn. Při akci bohužel zemřeli i dva členové tajné služby, Leslie W. Coffelt a Joseph Downs. Aktuálně je na Zdi cti zapsáno 33 mužských a 4 ženská jména lidí, kteří ve službě položili své životy.