Syndrom falešného vibrování: trpí jím 90 procent z nás
Ten pocit jistě znáte – jste přesvědčeni, že cítíte, jak vám v kapse vibruje telefon. Podíváte se a zjistíte, že vám ale nikdo nevolá ani nepíše. Syndrom falešného vibrování je na světě...
Nedávno jsme psali o fantomové bolesti týkající se končetin, které byly člověku amputovány. To je poměrně specifický příklad, ovšem symptomy podobného typu zažívá údajně až 90 procent z nás – a týkají se mobilních telefonů. Takzvaný syndrom falešných vibrací totiž obtěžuje drtivou většinu uživatelů mobilních telefonů.
Syndrom plný očekávání
Určitě se vám taky stalo, že jste napjatě očekávali důležitý telefonát či zprávu, a tak jste se každou chvíli dívali na telefon. Člověk ví, že by se ozval zvuk či zavibrování, ale přesto se nedokáže nepodívat. To je vcelku pochopitelné, ovšem vědce v posledních letech zaujal spíše jiný fenomén – když se nic neděje, ale vy máte přesto pocit, že v kapse cítíte telefon vibrovat. Podíváte se na displej a tam nic není. A fantomové vibrace jsou na světě.
Lékař Michael B. Rothberg, který fenomén popsal jako jeden z prvních už v roce 2010, považuje tyto projevy nikoli za syndrom v klasicky medicínském slova smyslu, nýbrž taktilní (hmatovou) halucinaci. V zásadě totiž mozek přijímá informace o vjemu, který neexistuje. Další výzkum z roku 2012 přinesl očekávané závěry, že nejvýrazněji tyto vjemy pociťují neurotici a extroverti. Neurotičtí lidé se úzkostněji bojí, že by mohli minout nějakou důležitou informaci, extroverti zase udržují velké množství kontaktů s druhými lidmi, a tak očekávání neustálého přísunu zpráv může vést až k falešným vibracím.
Falešné vibrování není problém
Vtipné je, že tentokrát vědu předběhla satira – v jednom humorném komiksu z poloviny 90. let se totiž s nadsázkou psalo o syndromu fantomového pageru. Ano, přesné té malé krabičky, kterou znáte z mnoha filmů 80. a 90. let. Rozšíření mobilních telefonů a především pak smartphonů pagery z běžného používání téměř vytlačilo, ovšem před dvěma dekádami se jednalo o zásadní způsob, jak například lékaře informovat o závažné situace. V očekávání pípání pageru pak člověk snadno podlehl témuž fantomovému vjemu, který nyní zažíváme u smartphonů.
Zajímavé také je, jak se tento syndrom léčí; totiž nijak. Přestože naprostá většina uživatelů telefonů (tedy drtivá většina naší populace) pocit falešného vibrování zažije alespoň jednou za dva týdny, zřejmě tento problém nikoho netrápí natolik, aby ho potřeboval nějak řešit. Což je vlastně dobře, protože není nutné dělat ze všeho kdovíjaký problém. Potěší už jen samotné vědomí, že v tom nejsme sami!
Text: MS