Superbizarní rybu objevili biologové v moři u Mexika
Oceánografové z floridské univerzity objevili v Mexickém zálivu zcela neznámou rybu – nutno dodat, že velmi pozoruhodnou...
Rybu nafotil dálkově ovládaný dron v hloubce asi dvou kilometrů pod hladinou – vědci pozorovali tři samice.
Na fotografii sice vypadá poměrně děsivě, ve skutečnosti jde o dost malé zvíře: samice měřily mezi 4 a 15 centimetry. Patří mezi mořské ďasy. V hloubkách, kde se přirozeně vyskytují, neexistuje už světlo. Vrstvami vody žádné do hlubin nepronikne, navíc zde není ani žádný jeho přirozený zdroj.
Tedy vlastně je: jsou jím sami ďasové. Evoluce jim dala světélkující orgány na konci jakési udice, která jim trčí z hlavy. Ryby, které hledají v hlubokomořském nehostinném prostředí nějakou potravu, tato vábnička samozřejmě naláká – ale pak se stanou samy kořistí…
Tím asi neznámějším zástupcem ďasů je ďas mořský: Ďas mořský se specializuje na život ve velkých hloubkách při mořském dně. Tato specializace je umožněna poněkud atypickou stavbou těla. Tělo je relativně nízké a široké, což umožňuje lépe splynout s okolním prostředím. Nejširším ale současně i nejnižším místem je ďasova hlava, která obsahuje veliká ústa lemovaná řadou ostrých zahnutých zubů. Směrem k ocasu se tělo zeštíhluje. Jak vypadá jeho dokonale vypreparovaná kostra vidíte na přiloženém obrázku.
Ďas mořský - kostra Zdroj: Didier Descouens