10. září 2016 06:00

Středomoří za humny: Obdivujte s Prima ZOOM fascinující přírodu v údolí Dunaje

Premiérové programové bloky Fascinující příroda a Drsný svět – to jsou čtyři strhující dokumenty dnes večer na Prima ZOOM

Jaké to je, ocitnout se v rukou arabských únosců na Blízkém východě a 311 dnů čekat na záchranu, se dozvíte dnes večer ve 22.20 na Prima ZOOM v dalším díle dokumentární série Vězněm v cizině. Krutost a nenávist ale může propuknout i mezi sousedy žijícími třeba v Kalifornii. Ty nejstrašnější Sousedské noční můry vám ve 23.20představí Prima ZOOM v díle nazvaném Můj dům, moje pomsta. Dva dokumenty věnované fascinující přírodě vás vtáhnou do hmyzích válek (dokument V říši stromových mravenců ve 20.00) a i skryté přírodní oázy v Podunají (Slunné břehy Dunaje ve 21.10).

20.00 V říši stromových mravenců

Armády v tropických pobřežních oblastech Austrálie a jihovýchodní Asie jsou v pohotovosti. Jejich síla čítá na půl milionu hlav. Jejich strategie je otevřená decimující biologická válka proti invazivním druhům s cílem ne ničit, ale ovládnout. Přesunují se v korunách stromů, využívají vysoce vyspělý způsob komunikace, šikovně útočí na protivníky, se kterými svádějí nemilosrdné bitvy. Úmyslně se snaží protivníky zranit nebo jim vstříknout do těla silný jed, aby nad nimi získali výhodu a vnutili jim svou nadvládu. Taková je realita říše stromových mravenců. V premiéře dokumentu V říši stromových mravenců ve 20.00 navštívíte jejich ohromné základny a odhalíte, co vedlo k vzestupu jejich síly a moci. Zároveň zjistíte, jak věda dokáže využít bojovnou povahu stromových mravenců v odvětvích rostlinné i organické výroby. Vychutnejte si neuvěřitelný neviditelný svět prastarých mravenčích válek ve vysokém rozlišení a makro detailech.

Australský dokument (2013)

21.10 Slunné břehy Dunaje

Na březích Dunaje zalitých sluncem žije v údolí Wachau díky specifickému mikroklimatu velké množství zvířat, která byste hledali spíše ve Středomoří. Najdete mezi nimi ještěrku dvoupruhou i užovku stromovou – největší ještěrku a hada v celé střední Evropě. S těmito i dalšími zajímavými tvory se setkáte při sledování dokumentu Slunné břehy Dunaje dnes ve 21.00. Navíc uvidíte, jak probíhá rodinný život veverek, navštívíte ostrovy, kde žije místní druh štíra, nebo se setkáte s kudlankou nábožnou, kobylkou sága a pavoukem křižákem.

Rakouský dokument (2013)

22.20 Vězněm v cizině (7) – Pohřben zaživa

Bagdád, Irák 2004. Roy Hallums pracuje v Iráku pro saúdskou společnost, která podporuje americké vojáky. Jednoho dne je unesen ze své kanceláře ozbrojenými muži ještě s dalším pracovníkem Robertem. V tomto roce byli často unášeni cizí státní příslušníci a další díl dokumentu Vězněm v cizině ve 22.20 představí příběh dvou z nich. Roy je držen jako rukojmí, je mlácen a vyděrači za něj požadují 12 milionů dolarů. Americká vláda únoscům nezaplatí a Royova manželka je zoufalá. Roye a jeho kolegu převezou na jiné místo, drží je v tmavém sklepě a krmí je jen jednou denně. Mají stále svázané ruce, černou kuklu přes obličej a nesmí promluvit, jinak je únosci bijí.

Robert je po 233 dnech v zajetí propuštěn. Roy je stále v tmavém sklepě ještě s dalším mužem. Únosci jim dají trochu jídla, zabetonují dveře a z místa odjedou. Roy je vyhladovělý a má strach, že zemře. Policisté se snaží Roye najít, vyslýchají všechny propuštěné rukojmí a také členy místních gangů. Po usilovném snažení a po 311 dnech v zajetí se zásahové jednotce podaří Roye najít a osvobodit.

Americký dokumentární seriál (2013)

23.20 Sousedské noční můry II (7) – Můj dům, moje pomsta

Kam až mohou dojít sousedské rozepře, ukazuje již sedmá část druhé řady dokumentární ho seriálu Sousedské noční můry (dnes ve 23.20 na Prima ZOOM). Do poklidné čtvrti Kalifornie se do podnájmu přistěhovali Kate a Mike. Sousedy byli Donna a Bob, ona hodně upovídaná, on naopak tichý. Sousedé se s nováčky seznámili a od začátku spolu vycházeli. Pak se vše zvrtlo a mezi Kate a Donnou vypukla tichá válka. Střepy nasypané na zahradě a jedovaté granule proti hlemýžďům se ještě daly zvládnout. Když ale došlo na honičky v autech a výhrůžky smrtí, musela zasáhnout policie.

Americko-kanadský dokumentární seriál (2015)

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom