Staří lidé jsou moudřejší – potvrdili vědci. Ale v nečekaném oboru
Mýty a legendy měly pravdu a my se pleteme: stačí lidé jsou opravdu moudří.
Starý (ne)znamená moudrý?
Dřívější generace oceňovaly starce a stařeny jako moudré, Dnes jsou staří lidé považováni za pomalé, nedynamické a někdy až hloupé. Hodnoty stáří prostě dnes nepatří mezi ty, které by současná společnost oceňovala. Ale podle nejnovějších výzkumů děláme velkou chybu!
Je pravda, že mozky starších lidí fungují pomaleji než mozky mladých. Ale to jim nebrání v tom, aby dělali výrazně lepší rozhodnutí než mladí. Zní to sice jako fráze, ale doložily to špičkové psychologické testy: zkušenosti a znalosti dokáží nevýhodu menší rychlosti bohatě kompenzovat.
Vědci studovali schopnosti starších lidí rozhodovat se na různě složitých ekonomických hrách. Pracovali se skupinou seniorů ve věku mezi 60-82 roky, kterou postavili proti mladíkům ve věku 18-29 let. Přestože mladých bylo víc, senioři je převálcovali…
Čím to je? Vědci vidí zásadní rozdíl mezi dvěma druhy inteligence: fluidní a krystalickou. Vrozená-fluidní se testuje hlavně neverbálními úlohami, kdežto krystalická je socio-kulturně ovlivněná. Později však bylo výzkumy prokázáno, že i fluidní inteligence se rozvíjí v kulturním kontextu (např. u dětí ze znevýhodněných minorit nedosahujících potřebné úrovně kognitivního vývoje). Úroveň fluidní inteligence ve stáří klesá.
Staří rozdrtili mladé
Skupina starších osob v testech prokázala výrazně lepší schopnost plánovat dlouhodobě, lépe zvažovat rizika i oceňovat důležité hodnoty. To, že starší reagovali pomaleji, bylo vynahrazeno mnoha jinými výhodami: například lepším chápáním finančních procesů. Jako vůbec nejdůležitější se ukázala jejich trpělivost. Tento výzkum je podle jeho autorů výjimečně důležitý.
Už jen proto, že lidstvo stárne a přinejmenším v Evropě a USA přibývá starších občanů. Je nesmírně důležité pochopit, jak se společnost složená ze starších lidí bude chovat a jak se změní se stále staršími osobami v čele. Zdá se, alespoň podle výsledků tohoto průzkumu, že by to vůbec nemuselo být tak špatná změna…
Studie, která zkoumala rozdíly mezi mladými a starými vyšla v časopise Psychology and Ageing.
Text: RD