Stále stačí šest vazeb k propojení všech lidí světa?
Idea propojování lidí po celém světě je od počátku 20. století nejen zajímavá, nýbrž i realizovatelná. Slyšeli jste o teorii známé jako „šest stupňů odloučení“?
Koncept šesti stupňů odloučení už téměř století zaměstnává mysl psychologů, sociologů I odborníků na moderní komunikaci. U jeho zrodu stál maďarský spisovatel a dramatik Frigyes Karinthy, jehož povídka Řetěz z konce 20. let minulého století obsahovala myšlenky, jež jsou dnes aktuální více než kdy dříve. Karinthy predikoval, že vlivem stále modernějších technologií se svět smršťuje, totiž že vazby mezi lidmi jsou stále těsnější a těsnější. Kdyby viděl dnešní sociální sítě, musel by být se svým proroctvím nadmíru spokojen! Ve zmíněné povídce bylo konkrétně řečeno, že mezi libovolnými dvěma lidmi na planetě lze najít spojení maximálně pěti lidí; tedy že každý zná tolik lidí, kteří zase znají další lidi, že kteréhokoli obyvatele planety může kdokoli jiný kontaktovat prostřednictvím nejvýše pěti mezičlánků. A vědci se této myšlenky samozřejmě chytli.
Fenomén malého světa
Jméno Stanleyho Milgrama jste možná slyšeli v souvislosti s experimenty zkoumajícími poslušnost. Jedná se o jedny z nejslavnějších (a také nejkontroverznějších) počinů v oblasti sociální psychologie, ovšem Milgram se zabýval i dalšími tématy – například fenoménem takzvaného malého světa. V sérii výzkumů poslal náhodně vybraným lidem ve Spojených státech dopis, který měl být doručen konkrétní osobě žijící v Bostonu. Účastníci měli dopis poslat dál tomu, kdo bydlel nejblíže cílovému místu nebo u koho byla nejvyšší šance, že bude cílovou osobu znát. Milgram se spolupracovníky následně sledoval, kolikrát bude dopis přeposlán. Většina z nich samozřejmě nedorazila do cíle, neboť někde po cestě některý ze článků odmítl spolupracovat. Ovšem ty, které se do cíle dostaly, měly od první osoby k poslední cestu v průměru přes necelých šest lidí. Z toho důvodu se i mezi laickou veřejností zabydlel termín „šest stupňů odloučení“.
Šest stupňů v moderní době
Určitě už přemýšlíte nad tím, co s tímto konceptem udělaly sociální sítě. Vždyť výzkumy propojení mezi lidmi je na sociálních sítích mnohem jednodušší realizovat než kdy jindy, že? No, je to opravdu tak. Zhruba před deseti lety na Facebooku vznikla aplikace „Six Degrees“, do níž se přihlásilo necelých šest milionů lidí. U nich bylo následně vypočteno, přes kolik článků se dva libovolní lidé mohou spojit. Světe div, opět se objevilo staré známé číslo – průměr byl 5,73 články!
Postupem let se toto číslo samozřejmě zmenšuje. Samotný Facebook vydal na toto téma několik statistik, naposledy v únoru 2016, kdy na této sociální síti bylo registrovaných přes jednu a půl miliardy lidí. Tehdy byla vzdálenost mezi libovolnými dvěma lidmi 4,57 stupňů. To nesouvisí jen s novými uživateli, ale především s tím, že ti existující stále přibírají nové a nové přátele. Je však otázka, nakolik jsou už taková „přátelství“ vypovídající, jelikož většina z nás má mezi přáteli lidi, které vlastně vůbec neznáme.
Populární kultura nezaostává
Na popularizaci konceptu zapracoval dramatik John Guare, který v roce 1990 uvedl oceňovanou divadelní hru Šest stupňů odloučení, na jejímž základě byl o tři roky později natočen i film. Myšlenka chytla i oblíbeného J. J. Abramse, scenáristu a režiséra předloňské sedmé epizody Hvězdných válek nebo třeba seriálu Ztraceni. Roku 2006 stál za vznikem seriálu Šest stupňů, který se však masovější popularity nedočkal. A za zmínku stojí i to, že internet zpopularizoval i slovní hru Šest stupňů Kevina Bacona, v níž je cílem spojit tohoto herce s jakýmkoli jiným za použití nejvýše šesti dalších. Z logiky věci vyplývá, že dva herci jsou spojeni tehdy, když spolu hráli v nějakém filmu či seriálu. Těžko říct, proč se chytla zrovna verze s Kevinem Baconem, ovšem pokud chcete, můžete si takto zahrát téměř s kýmkoli. Tento umělecký a později vědecký koncept má prostě přesahy do každodenního života vpravdě zábavné…
Text: MS