Spotlight efekt: Ostatní lidé řeší vaše chyby daleko méně, než si myslíte
Bojíte se ztrapnění před velkým množstvím lidí? Nejspíš ano, protože nikdo z nás nechce být odsouzen svým okolím. Jenže co když je to druhým lidem nakonec úplně jedno?
Tuhle trapnou situaci jsme nejspíš zažili všichni. Doběhnete pozdě do školy nebo na poradu v práci, a jakmile otevřete dveře, všichni se na vás dívají. Někdo se škodolibě směje, jiný se zamračí, protože ho rušíte. A vy se uvnitř trochu zhroutíte, neboť vám proběhne hlavou, jak si tenhle moment určitě všichni zapamatují a už vám to nikdo neodpáře. Dá se s podobnými trapasy vůbec žít, když do tak velké míry ovlivňují to, jak nás ostatní vnímají? Inu, dá – a nakonec docela lehce. Pravda je totiž úplně jinde.
Zbytečná pozornost
Letos je to dvacet let, co psychologové Thomas Gilovich a Kenneth Savitsky přišli s pojmem spotlight efekt. Ten nemá nic společného s pár let starým oscarovým snímkem, nýbrž vcelku trefně vyjadřuje povahu jednoho sociálně-psychologického fenoménu. Spotlight totiž v angličtině znamená reflektor, bodové světlo či prostě přímo centrum pozornosti. Vychází z jedné z kognitivních chyb, takzvaného egocentrického zkreslení. To se týká naší tendence vnímat se ve značně odlišném světle oproti druhým lidem; a většinou v tom lepším. Logicky si sami sebe všímáme víc než jiných, a tak svým činům a promluvám přikládáme velkou důležitost. Zapomínáme však na to, že stejně to mají i ostatní.
To v praxi znamená, že vy si svého pozdního příchodu na schůzku samozřejmě všimnete a vytvoříte si kolem této události spoustu konceptů. Jenže druzí lidé si možná vašeho faux-pas ani nevšimli, protože si zrovna všímali něčeho svého! Spotlight efekt tedy říká, že jsme přesvědčeni o své důležitosti pro druhé lidi víc, než jak je ve skutečnosti zajímáme. My sami samozřejmě jsme středem svého vesmíru, jenže to neplatí pro vesmíry jiných lidí…
Jádro spotlight efektu
Jak už to tak u podobných myšlenkových zkratek bývá, nic moc s nimi nenaděláme. Takhle jsou naše mozky nastavené a nakonec to i dává smysl – sami pro sebe jsme přece důležitější než ostatní lidé, takže je v pořádku, že si sebe i více všímáme. Evolučně je to i vysvětlitelné, neboť dříve lidé žili v mnohem těsnějších společnostech, kde lecjaká provinění proti kmenovým pravidlům mohla znamenat vyhoštění a následnou smrt. Jsme tedy vycvičeni k tomu, aby nám na názoru druhých lidí záleželo.
Pokud by to ale mělo zbytečně vést k tomu, že se člověk bude více obviňovat za chyby, na které ostatní hned zapomenou, není to ideální vývoj. A tak jen informovanost může pomoci – díky vědeckým závěrům tak víme, že ostatní si s našimi selháními nelámou hlavu zdaleka tolik, jak si myslíme. No není to nakonec dost velká úleva?