3. září 2021 11:45

Slavné trofeje: Jaké prestižní ceny škodovka během let získala?

Připomínají velké úspěchy Škoda Auto. Dnes zdobí sídlo současných pokračovatelů ze Škody Motorsport nebo patří k pokladům obsáhlých sbírek mladoboleslavského Škoda Muzea.

Nejrůznějších trofejí bylo samozřejmě mnohem víc. Připomeňme si ale alespoň některá z mnoha slavných vítězství.

„Cena průmyslu“ prince Ericha z Thurnu a Taxisu (1909)

„Cena průmyslu“, vypsaná v roce 909 princem Erichem z Thurnu a Taxisu, měla připadnout automobilce, která v sezonách 1909, 1910 a 1911 získá největší počet cen na sportovních podnicích, které si sama zvolí ze seznamu Rakouského automobilového klubu. Suverénní tažení značky L&K konkurenci natolik znechutilo, že se v roce 1912 členové Svazu rakouských automobilek rozhodli bojkotovat všechny sportovní podniky pořádané na území monarchie – s výjimkou Alpské jízdy.

Rally Wiesbaden (1971)

Originální trofej pochází z německé Rally Wiesbaden, která v roce 1971 slavila padesát let od svého založení. Mladoboleslavské sedany Škoda 110 L Rally s motorem u poháněných zadních kol doslova ovládly svoji kategorii, obsadily v ní totiž 1., 2., 3. a 6. místo.

Rallye Monte Carlo (1994)

Vývoj soutěžních automobilů s technologií 4 × 4 příliš prohloubil propast mezi „čtyřkolkami“ a vozy s pohonem jedné nápravy. Federace FIA proto vypsala novou soutěž pro vozy 4 × 2 s atmosféricky plněným motorem do 2000 cm3. Skvělá příležitost pro Škoda Favorit 136 L/A! V tvrdé konkurenci dvoulitrů vybojoval se svou posádkou v sezoně 1994 pohár FIA za celkové vítězství v kategorii F2.

FIA World Rally Championship (2019)

Do sezony 2019 vyjela automobilka Škoda Auto s novým vozem Fabia R5 evo – a hned zvládla posbírat všechny tituly mistrovství světa FIA World Rally Championship v kategorii WRC2 Pro určené továrním týmům, a to jak v hodnocení jezdců, tak výrobců. Škodovka a její skvělé týmy opět dokázaly, že motorsport nadále zůstává úspěšnou součástí DNA automobilky Škoda Auto.

Celý článek si můžete přečíst ve speciálu Škoda Auto, příloze podzimního vydání magazínu Prima ZOOM, které je právě v prodeji. Případně si časopis můžete předplatit na webu SEND.cz.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom