Sex za časů pandemie: Rizikem je v karanténě jen líbání
Co si můžeme dopřát během nucené koronavirové karantény a čemu bychom se naopak měli vyhnout? Odborníci radí, jak tuto těžkou dobu ustát co nejlépe.
Koronavirová pandemie ještě zdaleka nekončí a my se musíme vyrovnávat s tím, že budeme muset ještě nějakou dobu přežít s režimem home office a dalšími karanténními opatřeními. Pro leckoho se jedná o zásadní zásah do každodenní rutiny, navyklých rituálů i oblíbených rutin. Nákupy a čas strávený s přáteli v restauračních zařízeních ponechme v tuhle chvíli stranou a podívejme se spíš na to, jak může s naším partnerským životem zahýbat zdánlivě banální fakt, že doma trávíme mnohem více času než kdy dřív.
Užitečné vztahové rady
Terapeut se zaměřením na sexuální problémy Ari Tuckman se rozpovídal o tom, jak se páry mohou s takovou nezvyklou situací popasovat. Jak už to tak bývá, odborník vidí v dané situaci jak rizika, tak příležitosti. Rizika spočívají především v tom, že se páry musejí vyrovnat se spoustou nezvyklých úkolů – svým dětem částečně suplovat učitele a školní režim, důsledněji dbát na hygienu a starat se o domácnost, řešit ekonomickou stránku karantény a tak dále; nemluvě o strachu o své blízké (především starší příbuzné) a úzkosti z nepřehledné a každým dnem se měnící situace.
Zároveň však větší množství času stráveného ve společné domácnosti může vést i k prohlubování intimity, leckdy částečně potracené v průběhu let. Zvýšený stres sice může být překážkou, ale neustálá fyzická blízkost zase navázání kontaktu zjednodušuje, a tak by páry mohly v ideálním případě i rozdmýchat všedními starostmi trochu udusané plamínky vášně. Tuckman doporučuje, aby si páry dopřály větší množství společného času než obvykle – a když mluví o společném čase, nemá na mysli mytí nádobí či přemítání nad podobou velkého nákupu.
Přiměřená hladina stresu může být dobrou motivací k sexuálním aktivitám, jelikož se jedná o příjemný způsob uvolnění nahromaděné energie. V současné situaci jsou navíc naše možnosti kontroly velmi omezené, v mnoha ohledech jsme odkázáni na nařízení vlády a sledování vývoje v dalších zemích – o to důležitější je zaměřit se na to, co pod kontrolou skutečně mít můžeme; a sexuální oblast tam rozhodně patří. Nejde přitom jen o samotné prožívání sexuálních hrátek, ale fyzická blízkost je rovněž dobrým východiskem k tomu, aby na sebe partneři mohli být napojeni i v řešení problémů souvisejících s nezvyklou situací.
Sexuální limity kvůli koronaviru
Jednu radu však Tuckman nabízí i nezadaným, kteří se v karanténních podmínkách nacházejí sami. Mohou totiž využít takto nečekaně nabytého času k tomu, aby provedli jakousi inventuru svých dosavadních vztahových a sexuálních zkušeností. Zatímco v běžném režimu si neustále nalháváme, na co všechno nemáme čas, právě teď se naskýtá příležitost k reflexi minulých zážitků a možnost odnést si z těchto přemítání něco do budoucna – ideálně uvědomění, co ve vztahové oblasti skutečně chcete, a co naopak už rozhodně ne.
Pokud se podíváme i na trochu praktičtější rovinu, britský The Guardian oslovil několik expertů, kteří nás ubezpečili, že podle dosud známých informací není Covid-19 přenosný sexuálním stykem, takže v tomto ohledu není třeba se nikterak strachovat. Jediným rizikem je samozřejmě líbání, jelikož dýchací cesty a sliny jsou nejtypičtějšími způsoby přenosu této nemoci. Pokud však dodržujete doporučená hygienická opatření, nevykazujete příznaky a sexuálním aktivitám se oddáváte pouze se svým stálým partnerem, nemělo by ani v současné epidemické situaci hrozit nijak zvýšené riziko zdravotních problémů.
Experti zároveň doporučují využít moderních komunikačních možností, pokud to situace vyžaduje – například když spolu partneři aktuálně nebydlí. Možnosti sextingu, videohovorů či masturbace s použitím erotických pomůcek jsou rozsáhlejší než kdy dřív, takže se nestyďme v těchto náročných časech sáhnout po jakékoli bezpečné alternativě, která se nám nabízí!
Text: MS