Rusko chrání svou základnu v Sýrii bojovými delfíny
Satelitní snímky zachytily u ruské námořní základny v syrském Tartúsu klece obvykle používané pro cvičené mořské savce, především delfíny. Ruská armáda je využívá k vyhledávání podmořských min a případných sabotérů.
Klece se podle analytika H. I. Suttona krátce objevily v prosinci 2018 v části přístavu vyhrazené ruským ponorkám. Ty se opakovaně zapojovaly do raketových útoků proti opozičním silám bojujícím proti Ruskem podporovanému režimu prezidenta Bašára Asada.
New article - evidence that #Russia sent its trained **dolphins** to war in Syria. Check out sat image showing wild whales near captive beluga whale in Olenta Guba #SubSunday #GUGI #Submarines https://t.co/1UJk6nBtFd
— H I Sutton (@CovertShores) July 19, 2020
Opoziční síly v minulosti několikrát zaútočily na ruská vojenská zařízení v Sýrii – například v lednu 2018 podnikly masivní útok pomocí dronů na námořní základnu Tartús i na leteckou základnu Hmímím, kterou Rusko vybudovalo v roce 2015 několik kilometrů od přístavu Latákia.
S jehlou proti potápěčům
Klece pro delfíny se na satelitních snímcích objevily jen krátce, podle Suttona mohlo jít o test. Rusko stejně jako Spojené státy nebo Irán cvičí delfíny a běluhy pro vojenské účely, o jejich nasazení ale existují jen útržkovité informace.
běluha
Podle zprávy zveřejněné v roce 2007 časopisem Wired mohou ruští vojenští delfíni napadat nepřátelské potápěče nejen údery svých zobáků, ale také pomocí dlouhých plynových hypodermických jehel. Zároveň mohou delfíni útočit na nepřátelské lodě minami. V roce 2019 byla v Norsku chycena běluha s podezřelým postrojem zřejmě určeným pro kameru nebo fotoaparát. Podle odborníků běluha dezertovala ze sousedního Ruska.
Delfíny a běluhy tradičně cvičí i Spojené státy nebo Írán. USA navíc do svého programu cvičených mořských savců Mark 7 Marine Mammal System zřízeném v kalifornském Point Loma už v roce 1959 zařadily i lachtany a kosatky.