Robo sapiens: Začnou si roboti platit sociální a zdravotní pojištění?
Začnou si roboti platit sociální a zdravotní pojištění? A z vlastního?
Nová generace robotů se umí učit za pochodu a poučit z vlastních chyb. Ovšem na to, aby se z nich mohla poučit, musí nějaké spáchat. Připomeňme si havárii v níž hlavní roli sehrálo auto bez řidiče, které nabouralo do autobusu.
Oba vozy jely ve chvíli srážky pomalu, takže nikdo nebyl zraněn, ale máme na světě první autonehodu za níž stál robot. Nebo lépe řečeno roboauto. V nehodě došlo v kalifornském městě Mountain View. Samořízené auto společnosti Google v té chvíli jelo po víceproudé silnici a snažilo se vyhnout pytlům s pískem pohozeným na okraji.
Víme, že podle zaběhnutého klišé „jde o peníze až v první řadě“. Co když robot sledující vývoj burzovního trhu špatně odhadne situaci a svému majiteli, obrazně řečeno, prodělá kalhoty? Odborníci se začínají zajímat o to, kdo ze vzniklé škody bude viněn, kdo ponese odpovědnost a následky. „Může být nezávisle jednající robot žalován,?“ ptá se se Orsolya Zara, právní expertka při Evropské unii, jež je zároveň členkou Asociace práv robotů (Assocoation Du Droit des Robots) se sídlem v Paříži. Už v roce 1950 se v knize Isaaca Asimova Já robot objevilo toto prohlášení:
1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.
2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem
3. Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem
Přiřkneme-li robotům práva, tak jaká budou? Na sebeurčení? Na život? Na svobodu rozhodování? Tyto otázky nejsou nové, jen s postupujícím vývojem robotiky nabývají na důležitosti a aktuálnosti. To, co se před lety tvůrcům sci-fi románů zdálo jako naprostá fikce, je najednou žhavá současnost. Oxfordský filozof Nick Bostrom se obává, že umělá inteligence bude schopná způsobit zánik lidského rodu. Švýcarský právník Sébastien Fanti se v britských The Times vyjádřil jasně: „Roboti přicházejí a budou všude, stanou se součástí našeho každodenního života. Pokud nevytvoříme a nepřijmeme potřebné zákony, bude docházet k úmrtím.“
Přiřkneme-li robotům práva, tak jaká budou? Na sebeurčení? Na život? Na svobodu rozhodování?
Ve hře jsou i otázky platby robotů do fondu pojištění. Ty by za ně zatím měli platit jejich majitelé. Řečeno úřednickým slangem, kterým se mluví v Bruselu a Štrasburku, jde o „elektronické osoby“. Podle serveru theverge.com se v Evropské unii aktuálně projednává myšlenka, že „všechny inteligentní autonomní roboti by měli být zařazeni do centrálního registru, s prostředky na krytí jejich odpovědnosti. Jejich majitelé a výrobci jim budou muset koupit pojištění.“
Roku 2005 vznikla Mezinárodní federace práv robotů (International Federation of Robots’ Law) rozpracovávající myšlenky týkající se právních dopadů rychle se rozvíjející robotiky. Technologie jdou kupředu stále rychleji a lidské etické normy se tomuto vývoji nestíhají přizpůsobit. Přiřkneme-li lidská práva robotům, tak je jen otázkou času, kdy se dočkáme i jejich žaloby na nás, dosud svrchovanými pány nad stroji. Na druhou stranu tady stojí nejen etické a filozofické otázky, ale i ryze praktické. Porazí-li vás auto řízené robotem, kdo bude platit bolestné a výdaje za léčení?
Text Topi Pigula