Hrozí vám povodně? Výši rizika zaplavení domu si můžete snadno ověřit
Jak si nepostavit dům v místě, kde hrozí vylití vody z břehů, případně rovnou povodeň? Řešení je jednodušší, než si řada lidí myslí.
V ulici Střekovské nábřeží v roce 2002 klesly ceny bytů. Důvodem byla povodeň, kdy voda vystoupala téměř do úrovně druhého patra a odřízla nájemníky od přístupů do domu. I ti z vyšších pater museli být evakuovaní. Tomáš P., který přemýšlel nad koupí bytu, nakonec i přes nižší cenu od koupě nemovitosti couvl. „Ty byty nikdo nepojistí,“ vysvětloval jeden z důvodů svého rozhodnutí. „Sice šlo o stoletou povodeň, takže už bych to během života neměl zažít, ale spoléhat se na to nebudu. Počasí se mění a tohle riskovat nechci,“ dodává v narážce na současné změny klimatu.
Záplavové mapy pojišťoven se nemusí krýt s těmi geografickými Zdroj: iStock
Aktuální stav hladin českých řek zjistíte díky Elektronickému digitálnímu povodňovému portálu. Jenže řešit aktuální stav je z hlediska dlouhodobých plánů pozdě. Pokud plánujete koupi nebo stavbu nemovitosti, jednou z věcí, které byste rozhodně neměli minout, jsou mapy záplavových území. „Povodňové mapy slouží pojistitelům jako primární zdroj pro tarifikaci rizika povodně a záplavy na území České republiky,“ udává Česká asociace pojišťoven.
Povodňové riziko
Česká asociace pojišťoven si nechala vypracovat povodňové mapy, které slouží pojišťovnám pro vypočítávání případné pojistky. V zásadě jsou pro pojišťovny z hlediska případných škod způsobených povodněmi určeny 4 zóny:
Zóna 1: Minimální až nulové riziko povodňových škod a pojistné nemovitosti by nemělo být s ohledem na povodně zvýšeno.
Zóna 2: Nízké nebezpečí povodní, nicméně pojišťovna si může pojistné s ohledem na toto riziko navýšit.
Zóna 3: Střední riziko, které s sebou nese zvýšení pojistného až nemožnost nemovitost pojistit.
Zóna 4: Vysoké riziko, kdy není možno nemovitost pojistit. Ve výjimečných případech, kdy pojistit lze, je nutná osobní prohlídka zaměstnance pojišťovny.
Takhle byste dopadnout nechtěli Zdroj: iStock
I v případě, kdy bydlíte ve vyšších patrech, není zcela vyloučeno, že vám povodeň nezpůsobí škody. Nemusí jít zrovna o zatopení sklepů, stačí výpadek či nucené odpojení elektřiny, které zlikviduje zásoby v mrazáku.
Zjistěte si pravdu
Je však rozdíl mezi povodňovými mapami, jak je vidí pojišťovny svým ekonomickým úhlem, a pohledem na záplavové území daným reliéfem krajiny. Záplavová území s vyznačením oblastí zaplavených vodou při přirozených povodních má na svých stránkách Ministerstvo životního prostředí. V nich si každý může najít lokalitu a posoudit míru případného povodňového rizika. V mapách si lze nazoomovat velikost až do detailů jednotlivých domů a zjistit tak podrobnosti třeba svého domu či pozemku, na kterém by chtěl stavět. Podobně funguje server Riskportal, kde se každý může dozvědět míru rizika na přesně zadanou adresu.
Je dobré vědět, že podobné servery existují mimo jiné i proto, že se dá snadno ověřit, jak moc korespondují mapy záplavových oblastí vytvořené na základě konfigurace terénu právě s těmi od pojišťoven. Informace o riziku jsou navíc snadno a zdarma dostupné každému.