Půstem k delšímu životu? Ano, a víme to díky červům!
Proč by někdo nejedl, když může? Hojnost, jíž se naše doba vyznačuje, však neznamená, že musíme zavrhnout všechny asketické tradice jako třeba půst. Obzvláště když má takové zdravotní benefity…
V dnešní době už půst není tak populární jako dřív. Minimálně z hlediska náboženství, kdy předvelikonoční doba historicky přímo vybízela k určité askezi, zřeknutí se nejen rozmařilého a těžko stravitelného jídla (jako například masa), ale také všech postradatelných činností a věcí. V podstatě každé náboženství má v sobě zakomponované určité postní tradice, dnes už však většina z nás takto ortodoxní není, a tak když se někdo postí, je to spíše ze zdravotních důvodů. Tolik propagovaná detoxikace organismu může být dvojsečná, teď však vědci z Harvardovy univerzity přišli se zajímavým tvrzením – půst může prodloužit život! Jak?
Tajemné stárnutí
Ale postupně: co vlastně znamená stárnutí? Spočívá v postupné degeneraci organismu, hromadění škodlivin a zpomalování regeneračních schopností. Jednu z klíčových rolí v tomto procesu hrají mitochondrie, jež jsou obsaženy v každé buňce a složitými procesy vytvářejí energie pro samotné fungování buňky. Detaily tohoto buněčného dýchání si můžete najít jinde, pro nás je momentálně podstatné, že mitochondrie tvoří vzájemně spolupracující sítě fungující podle toho, kolik energie je na různé aktivity potřeba. I jejich výkonnost s postupujícím věkem slábne, dosud byl však vliv tohoto úpadku na metabolismus nepříliš jasný.
K výzkumu byl použit červ s názvem háďátko obecné, který je už po několik desetiletí v biologii používán k popisu mnohem složitějších modelů. Mimo jiné má tu výhodu, že se standardně dožívá pouze dvou týdnů, a tak umožňuje studování procesu stárnutí velmi jednoduše v laboratorních podmínkách. Vědecký tým pod vedením Heather J. Weir a Williama B. Maira omezil těmto červům přístup k potravě, čímž si vynutili větší aktivitu ze strany mitochondriálních sítí. Ty se díky tomu déle udržely v aktivní, a tedy i mladší fázi – což platilo pro celé červí tělo.
Půst jako recept na dlouhověkost?
Jak řekla Heather J. Weir: „Už dříve se ukázalo, že zdravému stárnutí napomáhá občasný půst a přísnější kontrola stravy. Teď ale konečně víme, jak tento proces funguje, čehož lze využít i prakticky.“ Třeba se jedná o další krok směrem ke kontrole těch životních faktorů, o nichž si troufáme přemýšlet jen v žánru science fiction!
Možná vás už napadlo, kam se budou ubírat další kroky vědců: chtějí zkoumat úlohu mitochondriálních sítí u půstu savců a zároveň zdali nedostatky v přizpůsobivosti mitochondrií náhodou nesouvisejí se sklony k obezitě či rychlejšímu stárnutí. Inu, prostor k novým objevům tu rozhodně je, a tak budeme zvědaví, zdali odpověď na některé odvěké otázky neposkytne třeba biologie…
Text: MS