První bankomat se v Československu potkal se sametovou revolucí. Peníze dával i na dluh
I přes to, že dnes lze na většině míst platit bezhotovostně a bankovky se tak pozvolna vytrácí z našich peněženek, asi si ještě neumíme představit svět bez bankomatů. Mávnout kartou u důvěrně známého stroje, případně ji do něj po staru vložit, vyťukat PIN a vybrat si peníze, zvládne úplně každý, v roce 1989 to ale v tehdejším Československu rozhodně nebyla samozřejmost. Naopak, éra peněžních automatů teprve začínala, když se na Václavském náměstí v Praze objevil první z nich.
Ačkoliv na konci roku 1989 měli lidé v naší zemi úplně jiné starosti, Česká státní spořitelna naplánovala na 1. prosinec spuštění peněžního automatu, který měl lidem dovolit vybrat si hotovost, aniž by museli navštívit některou z poboček. Celý systém fungoval podobně a automat, který se podle vyjádření zaměstnance České spořitelny pro Český rozhlas momentálně nachází ve sklepě pobočky na Václavském náměstí, měl vše, co mají dnešní bankomaty. Místo pro vložení platební karty, displej, klávesnici,… Chybělo však připojení do centrálního systému, který by kontroloval, zda má dotyčný dostatek prostředků na účtu a zda mu tedy bankomat může peníze vydat.
Čtěte také: Obrovské podzemní bunkry a soběstačná sídla. Slavní miliardáři se chystají na apokalypsu
Výběr i bez peněz na účtu
To nevyhnutelně vedlo k tomu, že si lidé mohli vybrat peníze, které ani neměli, a to až do výše 1000 korun denně. Všechny transakce se totiž odehrávaly přímo v bankomatu a zapisovaly se na obyčejnou disketu, odkud na konci pracovní doby zaměstnanci načetli všechna data o transakcích a teprve zpětně zjišťovali, jak se to má s konkrétními zákazníky a jejich výběry. I proto byl nastaven limit a trezor prvního peněžního automatu byl naplněn pouze stokorunovými a padesátikorunovými bankovkami.
Pokud bychom však měli být přesní, automat na konci roku 1989 nebyl tak žhavou novinkou, jak se může zdát. Instalován byl totiž už v lednu, takže se s jeho podobou mohli kolemjdoucí seznámit, vybírat z něj ale do té doby mohla jen malá skupina lidí, která zařízeni testovala nebo využívala v rámci speciálního přístupu České státní spořitelny. Jak připomíná portál Penize.cz, zajímavostí rovněž je, že kartami určenými k výběru peněz z peněžního automatu nebylo možné platit u obchodníků, kteří už tuto službu nabízeli. K tomu bylo zapotřebí jiných karet a unifikace přišla až později.
Česká státní spořitelna do konce roku 1989 spustila provoz tří takových automatů, o rok později už jich měla aktivních 69. Jak uvedl Jan Borecký v rozhovoru pro Český rozhlas, dnes má Česká spořitelna přibližně 1500 automatů s tím, že hranici jednoho tisíce bankomatů překonala v roce 2002.
Mohlo by vás také zajímat: Tohle byl první bankomat v Československu. Dal vám tisícovku i s nulou na účtu
Jedno prvenství České spořitelně ale chybí, a to je spuštění prvního automatu, který už byl připojen do centrálního systému a fungoval „on-line“. To má na svědomí Komerční banka, která tento automat spustila 19. února 1992 a šlo o první takový bankomat ve střední a východní Evropě. Populární byl ze začátku zejména u turistů, ale krátce na to si z něj už začali vybírat i Češi.
Zdroj: Český rozhlas, Penize.cz
Video, které jste mohli minout: Nešikovní zloději ukradli bankomat v německém pohraničí. Peníze však zapomněli na místě