Proč ženy nesnáší matematiku a technické obory?
Ti, kdo používali Facebook půl hodiny před spaním, spali o 20 procent hůř – čísla mluví jasně.
Ženy mají obavy z matematiky i fyziky a také ze silně mužského prostředí na technických školách. To jsou hlavní příčiny toho, proč v oboru informačních a komunikačních technologií ženy chybějí. Na druhé straně ale studentky technických oborů považují samy sebe za technicky zdatné a schopné konkurovat mužským kolegům. Vyplývá to z výsledků studie, která vznikla jako součást projektu ADWICE řešeného v centru SIX Vysokého učení technického v Brně.
Výsledky průzkumu plynou z odpovědí téměř 700 studentů technických středních a vysokých škol v ČR a Rakousku. "Jeho výsledky nás někdy docela překvapily. Mimo jiné se ukázalo, že někteří studenti v tomto oboru ani ženy nechtějí a že dokonce i některé dívky a ženy jsou samy skeptické vůči různým náborovým akcím," uvedla jedna z autorek studie Lucie Hudcová.
Technologie jsou sice vnímány jako perspektivní, studenti se ale na odborné školy nehrnou. Podle Hudcové je nutné ženy ve studiu technických oborů podpořit. "Ve společnosti převládají stereotypy, že ženy nerozumí technice," uvedla Hudcová. Chybí podle ní i nedostatek pozitivních vzorů.
Odborníci ale tvrdí, že technické obory jsou pro ženy atraktivní. "Ženy zaměstnané v těchto oborech vydělávají více než ostatní, jsou méně ohrožené nezaměstnaností a jejich práce bývá více časově flexibilní, což je vzhledem k péči o děti a rodinu značná výhoda," uvedl Hudcová.
Studie ukázala, že v technických oborech pracuje zhruba deset procent žen. Zajímají se například o biomedicínu, fyzikální a optické inženýrství nebo kybernetiku a automatizace. Omezující pro kariéru žen zůstávají podle Hudcové děti. "Není výjimečné, že ženy po mateřské ustrnou na stejné pozici a už se nevyvíjejí. Doktorandky na mateřské studia často vůbec nedokončí anebo ani nenastoupí do původního oboru," dodala Hudcová.
Ženy se koncentrují převážně ve vzdělávání, sociální a zdravotní péči. "Odvětví, kde se koncentrují ženy, jsou právě ta hůře finančně odměňovaná," uvedla Kristýna Pešáková z hnutí NESEHNUTÍ. Nárůst zastoupení žen v určitém odvětví, tedy tzv. feminizace odvětví, je podle ní často spojená s poklesem prestiže i finančního ohodnocení daného odvětví.
Podle Zbyňka Raidy z VUT by se měly ženy v oboru zapojit do vývoje věcí, které používají. "Jedině tak mohou být s těmito věcmi stoprocentně spokojené," řekl Raida.
ČTK