Mrtví neodpočívají v pokoji. Co způsobuje pohyb těl více než rok po smrti?
Vědecký výzkum ukázal, že mrtvoly v hrobech neleží bez hnutí, jak jsme předpokládali.
Podle australských vědců mrtví vůbec neodpočívají v pokoji. Naopak. Naše těla se výrazně samovolně pohybují i více než rok po smrti. Ukázal to výzkum, během nějž odborníci po dobu 17 měsíců natáčeli rozkládající se lidské tělesné schránky.
Červi kadáver tolik nerozhýbou
Studie probíhají na takzvaných tělesných nebo lidských farmách. Jednou z nich je právě i zařízení s trefným názvem AFTER (Australian Facility for Taphonomic Experimental Research). Přivezeni jsou sem mrtví, kteří své tělo před smrtí darují vědě. Odborníci pak studují například dopad různých teplot a prostředí na rozklad ostatků. Místa jako AFTER slouží jako výukové středisko pro kriminalisty, soudní odborníky, entomology či antropology a jejich účelem je zkrátka poznání všech možných procesů, kterými lidská schránka po smrti prochází.
pohybující se mrtvoly 1 Zdroj: iStock
Současná studie, kterou odborníci ještě nepublikovali, navazuje na práci otištěnou v časopise Forensic Science International, kde shrnuli poznatky z prvních 6 měsíců po úmrtí. Už dříve si vědci samozřejmě mohli ověřit, že pohyb post mortem může způsobit například obrovská masa červů nebo jiní živočichové hodující na rozkládajícím se mase. „Larvy much a brouků jsou během jistých stádií rozkladu velmi aktivní,“ vysvětlila Shari Forbes, která AFTER vedla mezi lety 2016 a 2018. Tyhle pohyby jsou ale většinou jen drobné a týkají se malých částí těl. Že by se mohly mrtvoly hýbat ještě po uplynutí téhle doby, ale vědci nepředpokládali. Jejich zjištění jim tedy vyrazilo dech.
Mrtvola sama od sebe i rozpaží
Nejenže pohyb nemají na svědomí žádní živočichové a mrtvoly se tak skutečně hýbou samy od sebe. Dokonce jde o pohyby, které bychom za zanedbatelné rozhodně označit nemohli. „Hlavně se pohybují ruce. Leží například úplně normálně podél těla a pak se zvednou, jako by mrtvý rozpažil,“ popsala vedoucí výzkumu, Alyson Wilson. „Jedna z rukou se dokonce zvedla a pak se zas postupně vrátila zpět, téměř se dotýkala těla.“
Podle vědců tyto pohyby zřejmě způsobuje stahování vazů, k němuž dochází, když se během procesu tělesného rozkladu vysušují. Výzkum by mohl ovlivnit zejména vyšetřování násilných trestných činů, jejichž oběti se povedlo objevit až po delší době.