5 příznaků omikronu: Nová varianta covidu-19 se výrazně odlišuje
Zatímco pro původní SARS-CoV-2 byly hlavními příznaky ztráta chuti a čichu, s mutacemi viru dochází k výraznému odklonu k jiným průvodním jevům nemoci.
Velká Británie v uplynulých týdnech zaznamenala téměř 5 000 laboratorně potvrzených případů nákazy novou variantou covidu-19 zvanou omikron, přičemž se odhaduje, že denně se touto novou verzí nakazí v zemi až 200 000 lidí. Jedná se o jeden z nejhorších výsledků ve světě. Lze ho však vnímat i pozivně, neboť právě nárůst případů umožnil britským vědcům virus zkoumat a skrze data zjistit pět ojedinělých příznaků této varianty původem z jižní Afriky.
Od ztráty čichu k řídké stolici
Zásadní změnou oproti původní variantě viru je, že omikron není příznakově svázán s horečkou, kašlem či ztrátami čichu a chuti. Obecně by se podle nových příznaků dalo říct, že se omikron projevuje výrazně mírněji, když jsou mezi pěti vědecky podloženými příznaky nové mutace řazeny únava, noční pocení, škrábání v krku, suchý kašel a mírné bolesti svalstva.
Omikron 1 Zdroj: iStock
U obyvatel jižní Afriky se podle vědců často vyskytuje zvýšené pocení především v nočních hodinách. Oproti mutaci delta došlo rovněž ke zmírnění bolestí v krku, když se omikron projevuje spíše zmíněným škrábáním. Oxfordský profesor John Bell v rozhovoru pro BBC uvedl, že data z jižní Afriky rovněž ukazují na některé další neobvyklé symptomy, jež jsou spojené s žaludečními obtížemi. Od podrážděného a bolavého žaludku až po řídnoucí stolici.
Druhá dávka vakcíny nestačí
Bell také připomněl, že ačkoli vědci každým dnem sbírají nová data o nejnovější variantě covidu-19, řadu věcí o ní stále nevědí. Jistotou je však vysoká nakažlivost, která má být až třikrát vyšší než v případě předchozí delty. I proto je nejen ve Velké Británii kladen důraz na posilující dávku očkování, která má mít výrazný dopad na hrozbu nákazy (až o polovinu) a především riziko smrti. S posilující dávkou by se riziko úmrtí v důsledku nákazy omikronem mělo snížit až o 84 procent. Naopak druhá dávka očkování je podle vědců po zhruba 5 měsících víceméně neefektivní.