Prenatální stadium draka aneb vánoční kapr v čínské mytologii
Kapra považujeme za vánoční samozřejmost. V Číně ho vnímají jinak.
Čínská mytologie se hemží hlavně draky. Z našinců málokdo tuší, že někteří z nich byli původně v kapří podobě. I tak může vypadat jeden ze zákrutů čínské mytologie. Chcete vědět víc?
Kde se vlastně berou draci?
"Všichni opravdoví draci jsou dvojího druhu: ti, kteří jsou drakem už od narození, a ti, jež se do dračí podoby dostanou transformací z ryb, konkrétně kaprů. Proměny dosáhnou tím, že překonají vodní katarakt horského potoka v horách na západě země. Jak víme, každoročně připlouvá k vodopádu známému jako Dračí brána velké množství kaprů. Tady skáčou a snaží se překážku překonat a nemnoha se skutečně povede dostat se do vody nad skalním stupněm. Právě z nich se stávají draci," píší L. Newton Hayes a Gong F. Sec v knize The Chinese Dragon.
Kapr coby alegorie
Podle bájí kapr, který proplul Dračí branou na Žluté řece, dokázal, že umí zdolávat překážky, být vytrvalý, má odhodlání a proto dosáhne úspěchu. A zaslouží si odměnu, kterou je jeho bájné povýšení do dračího stavu. Ovšem báje sloužily jako alegorie přenositelné do reálného lidského světa. I tady by měla být píle, odhodlanost a vytrvalost odměněna povýšením do vyššího stavu.
Čínské císařské dynastie měly propracovaný systém třídní společnosti, kde císař byl, řečeno slovy sloužících z české pohádky, "slunce naše jasné", zatímco někde hluboko pod ním dohlíželi zemědělci na své vodní buvoly. Císař si asi neuvědomoval, že bez "těch" dole by jeho císařské slunce brzy ztratilo lesk a zhaslo. Postup z venkova ke dvoru (nebo dnes do pozice oblastního tajemníka strany), kde se kumuluje bohatství a vliv, byl symbolizován právě onou zázračnou proměnou z kapra na draka. Evropanům něco podobného může být špatně pochopitelné, ale symboly mají i dnes v asijské společnosti velmi silnou pozici.
Drak a kapr v čínské filatelii
Další důkaz, že drak a kapr mají k sobě blízko, přichází z filatelistického světa: najdeme je na čínských poštovních známkách z roku 1897. To, že stojí vedle sebe ve stejné sérii, rozhodně není náhoda.
Obrázek u tohoto článku ukazuje podobu čínské bankovky s Dračí bránou. Právě tady byla bájná líheň čínských draků. Čínský znak pro kapra vypadá takto: 鲤 Nevěříte? Zkopírujte si ho a zadejte do google.com. Pak stačí jen nechat vyhledat obrázky a důkaz je na světě.
Text: Topi Pigula