Překvapivý zabiják: čaj! Jak vám může ublížit?
Čaj a káva patří celosvětově mezi nejoblíbenější nápoje, o jejichž zdravotních přínosech slýcháme pořád. Co kdybychom si ale na ně měli i dávat pozor? Kdy může být jejich konzumace nebezpečná?
Spousta lidí si nedokáže ráno bez šálku čaje či kávy představit. Ostatně, proč by na tom mělo být něco špatného, že? Vždyť třeba nedávný španělský výzkum ukázal, že několik šálků kávy denně je pro metabolismus přínosných a může vést k delšímu životu. Jenže tyto nápoje skýtají také jeden problém, který není na první pohled patrný: jsou totiž horké!
S horkým čajem opatrně
Teď nechceme probírat absurdní varování na kelímcích, že horká káva je opravdu horká a o horké věci se můžete spálit; to ať si řeší zámořské soudy. Dlouhodobá konzumace horkých nápojů však zřejmě souvisí s vyšším výskytem rakoviny jícnu, jak ukázal nedávný čínský výzkum. Jícen spojuje hltan a žaludek, prochází tak přes něj veškerá potrava, a pokud je dlouhodobě namáhán, riziko jeho onemocnění (včetně rakovinového bujení) se výrazně zvyšuje. Takže – měli bychom panikařit?
Zatím raději ne. Samotná konzumace horkých nápojů, která vede k opotřebování jícnu, nebezpečná není, problém nastává u náruživých kuřáků či pijanů alkoholu. Oddávání se těmto neřestem se ukazuje jako problém sám o sobě, v kombinaci s náruživým pitím horkého čaje či kávy však zdravotní trable začínají být velmi výrazné.
Jednoduché řešení
Čínští vědci zkoumali obrovský reprezentativní vzorek čítající více než 450 000 lidí a z dostupných dat zjistili, že spojitost mezi pitím horkých nápojů, kouřením cigaret, požíváním alkoholu a rakovinou jícnu je skutečně výrazná. Vyjádřeno čísly, cigarety riziko rakoviny jícnu zdvojnásobují, zatímco současná konzumace alkoholu vede až k jejímu pětkrát vyššímu výskytu. Samotné pití horkého čaje riziko neznačí, ačkoli před dvěma lety Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučila pití nápojů teplejších než 65 °C. V některých zemích, především v Rusku, Turecku a jihoamerických státech, je přitom konzumace takto horkých nápojů velmi oblíbená; tam by si tedy měli dát obzvlášť pozor.
Takže co s tím? Měli bychom přestat pít čaj, kávu a další horké nápoje? Kdepak, jejich samotné složení nijak škodlivé není – jak bylo napsáno výše, právě naopak! Takový zelený čaj dokonce patří mezi látky, které riziko rakoviny obecně snižují. Řešení je proto velmi prozaické: stačí nechat šálek oblíbeného nápoje trochu vychladnout. Takže pokud holdujete tak oblíbené a proslavené kombinaci kávy a cigaret, předejděte alespoň jednomu riziku a nenatahujte se po kávě hned, jak vám ji přinesou. Vedle odloženého pokušení totiž uděláte navíc něco pro své zdraví…
Text: MS