"Pracovat dobře znamená pracovat méně," tvrdí australští vědci
Je vám čtyřicet a více a nestíháte v práci? Tak dejte tento článek přečíst svému šéfovi.
Odchod do důchodu se stále odsouvá. Snaží se nás politici zabít? Podle vědců Melbourne University to tak vypadá.
Studie na tisícovkách lidí
Podle jejich studie by čtyřicátníci a starší neměli pracovat více než tři dny v týdny. Ideální prý je 25hodinový pracovní týden. Jinak efekt jejich práce mizí. To není dobrá zpráva pro nikoho. Ani pro stárnoucí populaci, ani pro národní hospodářství, a koneckonců ani (v nadsázce) pro politiky. Vždyť nejnižší věk pro kandidaturu do Senátu je právě ona diskutovaná čtyřicítka.
Data týkající klesající efektivity práce starších lidí zveřejnil ve své studii tzv. HILDA tým (The Household, Income and Labour Dynamics in Australia), jenž vznikl a bádá právě pod záštitou Melbourne University. Jejich výzkum analyzoval pracovní zvyky a výsledky mozkových testů asi 3000 mužů a 3500 žen ve věku nad 40 let žijících a pracujících v Austrálii. Velmi zjednodušeně z něj vyplývá, že pro lidi od čtyřicítky výše je ideální zkrácený pracovní úvazek, neboť během něj mozek podává nejlepší výkony a zároveň se vyhýbá vyčerpání a stresu. Součástí testu byla práce s čísly, slovy a jejich významy, vše umocněno časovým tlakem. Ukázalo se, že ti účastníci, kteří pracovali asi 25 hodin týdně, měli tendenci dosahovat nejlepších výsledků.
Údaje naznačují, že kognitivní schopnost těch, kteří pracují přibližně 60 hodin týdně, může být nižší než těch, kteří nejsou zaměstnáni. Geraint Johnes, profesor ekonomie na Lancaster University Management School, pro BBC uvedl: „Autoři zjišťují, že kognitivní fungování se zlepšuje až do okamžiku, kdy pracovníci pracují 25 hodin týdně a poté klesají.“ Studie ukazuje, že proces poklesu je poměrně rapidní, což je v přímém rozporu s tím, jak se k zaměstnanosti (většinou) přistupuje v českých luzích a hájích. Živnostníci si osmihodinovou pracovní dobu „dopřejí“ jen málokdy a o jejím snížení si mohou nechat jen zdát.
Pokud máte pocit, že po delším soustředění se zvyšuje počet chyb daných vlastní nepozorností, uniká vám více detailů a souvislostí, tak se nabízí jedno řešení. Dělat práce méně. A kvalita by se měla alespoň podle HILTA týmu rapidne zvýšit.
Text: Topi Pigula