Potvrzeno: E-cigarety jsou oproti klasickým cigaretám méně škodlivé
Nová studie potvrdila, že dlouhodobá inhalace e-cigaret je bezpečnější než kouření tradičních cigaret. Zcela nezávadná ale není,
Zahraniční deník Annals of Internal Medicine informoval o šest měsíců trvající studii, během níž vědci z Velké Británie zjistili, že lidé, kteří inhalovali výhradně e-cigarety, měli výrazně nižší hladinu karcinogenů a toxinů v těle než lidé kouřící klasické cigarety nebo kombinaci obou. Šest měsíců trvající studie napovídá, že e-cigarety mohou představovat relativně bezpečný způsob, jak přestat kouřit klasické hořlavé cigarety. Úplná výhra to ale není.
Patent na e-cigaretu má lékárník
První moderní e-cigareta byla sestrojena a patentována v roce 2003 čínským lékárníkem Hon Likem, jehož vynález se o několik roků později rozšířil do celého světa. Česká republika patřila mezi první země, kde se inhalace nebo také vaping ve velkém rozšířil. Prakticky od začátku je ale e-cigareta pronásledována vlnami kontroverzí, zejména ze strany lékařů a úředníků zabývajících se veřejným zdravím. Základ elektronické cigarety tvoří náustek, patrona s náplní, topné těleso a baterie. V případě elektronických cigaret je zásadní, že během inhalace nedochází k přímému spalování tabáku a inhalování nikotinu a dalších škodlivých a rakovinotvorných látek, tudíž jsou oproti klasickým cigaretám méně škodlivé.
Uvnitř moderních cigaret dochází k zahřívání látek, které se vlivem tepla odpařují a kuřák tak vdechuje aerosol v plynném skupenství – nejde tedy o páru, jak aerosol mnozí chybně nazývají. I tak náplň e-cigaret obsahuje značné množství látek, které mohou způsobovat plicní a srdeční obtíže. Do elektronických cigaret lze aplikovat velké množství náplní různých chutí, které nutně nemusí obsahovat nikotin. Absence nikotinu ovšem neznamená, že je inhalace e-cigaret nezávadná. Koneckonců tento rozšířený mýtus nová studie jednoznačně vyvrací.
Zdravější, ale přesto škodlivá
Jelikož je e-cigareta na trhu pouze několik let, její účinky ovlivněné dlouhodobým užíváním nebyly dosud známy. Aktuální studie se tak zaměřila na to, jakým způsobem se hladina rakovinotvorných chemikálií v orgánech kuřáka změnila po přechodu z tradičních hořlavých cigaret na inhalaci pouze e-cigaret nebo aplikaci substituční nikotinové terapie. Výzkumníci dospěli ke dvěma závěrům: Bývalí kuřáci, kteří přešli na e-cigarety nebo nikotinovou substituční terapii, měli stejnou hladinu nikotinu ve svém těle jako ti, kteří kouřili klasické hořlavé cigarety. Nic nového pod sluncem. Druhý závěr ovšem prozradil, že lidé upřednostňující e-cigarety měli v krvi a moči výrazně nižší hladinu karcinogenů a toxinů, než klasičtí kuřáci. Elektronické cigarety se tak jednoznačně ukázaly jako zdravější varianta, kterou lze nahradit kouření hořlavých cigaret. Přechod na e-cigarety pro kuřáka znamená nejen levnější, ale i zdravější variantu kouření.
„Naše studie naznačuje, že e-cigarety mohou představovat užitečný nástroj pro odvykání kouření, protože se jejich užíváním dramaticky snižuje množství vstřebávaných toxických a karcinogenních látek souvisejících s kouřením klasických cigaret,“ říká odborný asistent Lion Shahab z University College London. Během následujících výzkumů se chtějí vědci zaměřit na měření dalších karcinogenů a toxinů, jejichž škodlivost se může projevit až po delší době.
Nové studie se zjevně snaží očistit relativně špatnou pověst elektronických cigaret, na které se velkou měrou podílelo nemalé množství případů, kdy došlo k jejich výbuchu. V roce 2014 se například Evropský parlament rozhodl reklamu na e-cigarety zakázat, přičemž 28 států Evropské unie zakázalo jejich prodej úplně. Studie The New England Journal of Medicine ze září roku 2014 uvedla, že stejně jako klasická hořlavá cigareta představuje elektronická cigareta cestu, která může mozek přimět k přechodu na tvrdší drogy.
Text Petr Smejkal