15. května 2024 15:10
Martin Kolář

Postřelili slovenského premiéra Roberta Fica

Slovenský premiér Robert Fico byl dnes postřelen, když po výjezdním zasedání kabinetu ve městě Handlová vyšel na náměstí mezi občany. Pravděpodobného útočníka policie podle slovenských médií zadržela.

Premiér byl letecky dopraven do nemocnice v Banské Bystrici a úřad vlády oznámil, že jeho život je ohrožen. Agentura Reuters předtím citovala mluvčí nemocnice v Handlové, podle které byl devětapadesátiletý Fico při vědomí a jeho životní funkce byly stabilizovány.

"V tomto okamžiku je přepravován vrtulníkem do Banské Bystrice, protože do Bratislavy by to trvalo příliš dlouho vzhledem k nevyhnutelnému akutnímu zákroku," objevilo se kolem 16:00 na Ficově facebookovém účtu; podle něj byl premiér několikrát postřelen a jeho život je ohrožen.

Mluvčí slovenského ministerstva vnitra Matej Neumann podle médií označil útok za atentát.

Čtěte také: ON-LINE: O stavu Fica rozhodnou nejbližší hodiny. Tiskovka jeho týmu veřejnost děsí

Denník N uvedl, že jeho reportér slyšel několik výstřelů a viděl, že premiéra poté členové jeho ochranky zvedají ze země, nakládají do vozidla a odvážejí. Tyto záběry se objevily i na sociálních sítích. Samotný incident, který se podle slovenské televize odehrál kolem 14:40, reportér nezaznamenal.

Podle svědků několik výstřelů zaznělo, když Fico přišel k lidem, kteří ho vítali. Následně politik padl k zemi. Jedna svědkyně uvedla, že si všimla krvavé zranění na hrudníku a na hlavě již čtyřnásobného předsedy vlády.

Místopředseda slovenské sněmovny v reakci na postřelení premiéra na neurčito přerušil zasedání parlamentu, který dopoledne na své mimořádné schůzi začal jednat o novém zákonu o veřejnoprávní televizi a rozhlasu.

Vyjádření českých politiků:

Zdroj: ČTK, CNN Prima News

Video, které jste mohli minout: Premiér Fico odmítl migrační pakt

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom