Pokud vás „osvítí“ nápad, můžete mu věřit? Nová studie zná odpověď
Každý to někdy zažil. Najednou vás napad nápad, netušíte odkud to přišlo, ale vypadá to, že vše najednou sedí a na své místo zapadl i poslední kousek puzzle. Prostě vás něco „osvítilo“ a problém je vyřešen. Otázkou ovšem je, zdali se dá na osvícení spolehnout?
Tato otázka zaujala Carolu Salvi, studentku na Northwestern University (soukromá univerzita nacházející se v Evanstonu v Illinois ve Spojených státech), Johna Kouniose, psychologa na Drewel University (soukromá univerzita ve Filadelfii). Ti se spolu se svými kolegy rozhodli pomocí sady pokusů najít odpověď.
Jeden z testů byl poměrně jednoduchý. Vybraní dobrovolníci měli za úkol řešit mentální úlohy na které nedostali dostatek času. Dostávali se tak do časového stresu. Po uplynutí zadaného časového limitu měli odpovědět, zdali si řešení dobře promýšleli, nebo naopak využívali právě onoho „osvícení“, tedy náhlých nápadů. „Například v jednom pokusu mělo 38 účastníků myslet na jediné slovo, které by mohlo tvořit frázi s třemi, dříve prezentovanými slovy (například „jablko“ pro trio „krab“, „borovice“ a „omáčka“). Aha-řešení bylo správné v 94% času, zatímco analytická řešení byla úspěšná jen v 78%,“ píše Roni Jacobson v časopise Scientific American.
Ve článku dále vysvětluje, že jde o způsob, jakým mozek generuje nápady – doslova píše, že jde o všechno nebo nic. Tato hypotéza má podporu i v dalších studiích a měřeních mozkové aktivity. Záznamy elektroencefalografu (EEG) ukazují, že těsně před tím, než dojde k osvícení, chvíli předtím, než zvoláme Heuréka a je jasno, že řešení je na světě, tak se na chvíli „vypne“ týlní kůra. Ta je mimo jiné zodpovědná za vizuální vjemy. Když si každý z nás sáhne do svědomí, tak si musíme připustit, že ve chvíli „nápadu“ asi opravdu „oslepneme“. Ale zdá se, že je to ku prospěchu věci. Podle Kounose je mnohem pravděpodobnější, že tyto náhle nápady a řešení budou správné.
Jenže pokud bychom bezvýhradně spoléhali na náhlá vnuknutí, občas bychom se taky nemuseli dočkat. Existují problémy, které vyžadují dny a týdny pečlivého uvažování a skládání jednotlivých dílků k sobě tak, aby bylo možno patřit celkový obraz. Stejně tak je často potřeba hledat různé strategie řešení, jejich porovnávání a analýzy.
Text: Topi Pigula