Projekt Proteus: Cousteaův vnuk chce vybudovat podmořskou verzi Mezinárodní vesmírné stanice
Fabien Cousteau se chystá u ostrova Curaçao vybudovat největší podvodní výzkumný habitat. Základna pojmenovaná Proteus bude umístěna v hloubce 20 metrů.
Lidé dosud postavili na 65 podmořských stanic, v provozu je ale jen Aquarius Reef Base v souostroví Florida Keys vybudovaná už v roce 1986. Ostatní stanice byly buďto opuštěny nebo vyzdviženy na souš. Pochmurný stav výzkumu případné budoucí kolonizace mořského dna má změnit nový habitat Proteus.
Podmořská základna
Za ideou podmořské „mezinárodní vesmírné stanice“ stojí Fabien Cousteau, vnuk Jacquese-Yvese Cousteaua. Fabien se naučil potápět s akvalungem ve čtyřech letech a za svůj život absolvoval nespočet ponorů včetně více než měsíčního pobytu pod hladinou.
Jeho nadace Ocean Learning Center nyní ve spolupráci s francouzským průmyslovým návrhářem Yvesem Béharem představila futuristický koncept stanice s celkovou plochou 372 m2, což je desetkrát více, než nabízí Aquarius Reef Base. Dvoupatrová struktura kruhového tvaru se bude točit kolem centrální zakřivené rampy, která spojuje dvě patra stanice.
Proteus - loď Zdroj: Yves Béhar/fuseproject
„Žijete pod obrovským tlakem – doslovným, ale také vědeckým,“ říká k tomu Béhar. Aby to zmírnil, představil si uprostřed sociální prostor obklopený různými přístavbami umístěnými v modulech, kde budou obytné prostory, výzkumné laboratoře, lékařské ordinace a koupelny.
Speciální tlaková komora vespod habitatu umožní obyvatelům vystoupit do volného moře a zase zpět. Na rozdíl třeba od ponorek nebo vesmírných lodí je tlak uvnitř podmořských staveb udržován na stejné hodnotě, jako je v okolí – to zabraňuje pronikání vody do habitatu a také usnadňuje výstup do okolního prostředí.
Po 24 hodinách se navíc krevní běh akvanautů dostatečně nasytí dusíkem, čímž zmizí hrozba kesonové nemoci a lidé budou moci zůstat pod vodou po neomezenou dobu. Mimochodem dosavadní rekord v délce pobytu pod vodou je 73 dnů a drží jej Bruce Cantrell a Jessica Fainová.
Proteus je nicméně stále ve fázi konceptu a Fabien Cousteau se snaží získat částku 135 milionů dolarů na jeho stavbu a první tři roky provozu.
Rodinná tradice
Budování podmořských stanic mají Cousteauovi v rodině. Fabienův dědeček, slavný oceánograf a zakladatel moderního potápění Jacques-Yves Cousteau, se už v roce 1963 účastnil v rámci projektu Conshelf II (Continental Shelf Station Two) 30denního pobytu v hloubce 10 metrů. Pětice akvanautů se tehdy v Rudém moři 50 kilometrů od pobřeží Súdánu snažila dokázat, že člověk může dlouhodobě pobývat pod hladinou moře.
Fabien Cousteau
Pod vodou zde vznikla dokonce miniaturní vesnička, k jejímž pozůstatkům se i dnes můžete potopit. Součástí vesničky bylo základní obydlí ve tvaru hvězdice, podmořský hangár s dvoumístnou miniponorkou a laboratoř umístěná v 30metrové hloubce. Vesničku doplňovaly menší stavby, jako třeba sklad nářadí. Dnes je základna v troskách a pomalu ji pohlcují koráli.
Jacques-Yves Cousteau pak v roce 1965 uskutečnil svůj poslední projekt s cílem prokázat, že lidé mohou dlouhodobě žít na dně moře. Conshelf III vybudoval tentokrát ve stometrové hloubce poblíž Nice. Šest akvanautů v něm strávilo tři týdny.
Ani Fabien není v podmořských pobytech žádným nováčkem. V roce 2014 se zúčastnil dlouhodobého pobytu na americké podmořské stanici Aquarius Reef Base u pobřeží Floridy. Stanice, která je dnes jedinou stálou pomořskou základnou na světě, je v hloubce 19 metrů a má zhruba rozměry autobusu. Tehdy 46letý Fabien Cousteau zde strávil 31 dnů, symbolicky tak o jeden den výkon svého dědečka překonal.