Odporné, ale účinné. Nechutná léčba je účinnější než léky za miliony
Některé léčby jsou tak trošku podivné. Ale na druhou stranu – co by člověk pro zdraví neudělal.
Zatímco přendavání orgánů z těla do těla nebo rýpání neurologů v mozku tuzemce nepohorší, některé jiné – a méně invazivní – léčebné postupy nám prostě přijdou poněkud nevhodné. Přitom: Držte si žaludky, jedeme z kopce!
Pijavice: tradice stará tisíciletí
Pouštění žilou je tradiční léčebná procedura, u níž se věřilo, že se její aplikací vyrovná poměr tělesných šťáv a tím se posílí pacientovo zdraví. Ulevovat měla například při bolesti hlavy nebo různých záchvatech. Dnešní věda konstatuje, že lidem s vysokým tlakem nebo se zvýšeným množstvím červených krvinek pouštění žilou opravdu mohlo ulevit, ale jinak je to postup beznadějně zastaralý. Jsou nicméně lidé, kteří si i dnes nechávají pouštět žilou, a to i za pomoci roztomilých zvířátek zvaných pijavice. Připisují jim schopnost detoxikovat organismus, léčit bércové vředy, astma nebo alergii či lupénku.
hnus 1
Němečtí lékaři dokonce testovali, zda by pouštění žilou nemohlo pomáhat pacientům s metabolickým syndromem, což je problém, který postihuje odhadem asi čtvrtinu Čechů a projevuje se například sníženou citlivostí vůči inzulínu, a tedy náběhem na cukrovku II. typu. Po dvou odběrech v rozmezí 4 týdnů se u pacientů řada parametrů zdravotního stavu zlepšila. Spíše než jako reklama na pijavice ale může tato studie posloužit k získání nových dárců krve.
Larvy v mase
Naopak velmi moderní je léčba využívající larvy mouchy bzučivky zelené. Pacientům, kteří trpí úpornými bércovými vředy, lékaři vkládají do rány speciálně vypěstované červy, kteří neobvykle dokonalým způsobem odstraní odumřelou tkáň, aniž by poškodili tu zdravou (toho se se skalpelem dosahuje těžko), a navíc do ní vypustí chemické látky, které usnadní hojení. Při prostém popisu to zní docela pohodově – ale představte si, že se tahle zvířátka zakusují do vaší končetiny... A i když jde o tkáň mrtvou, nemyslete si, příjemné to není.
hnus 2
Žihadloterapie: geniální vynález z Číny
Spíše pro masochisty je léčba využívající bodavého hmyzu. Pokousání mravenci či píchnutí včely prý pomáhá prokrvit orgány a zbavuje chronických bolestí. Tuto drsnou léčbu využívají například revmatici či pacienti s artritidou, roztroušenou sklerózou nebo dnou, ale také s nespavostí, migrénami, ekzémy nebo lupénkou. V Číně má léčba včelím žihadlem (apiterapie) tradici a od roku 2007 je dokonce uznanou léčebnou metodou. Západní medicína vám ovšem tento postup rozhodně nenaordinuje. Zejména pro alergiky navíc může být pěkně nebezpečný.
hnus 3
Urinoterapie: Tři tisíce let zkušeností
Do oblasti velmi nespolehlivých léčebných metod patří i urinoterapie. Pití či injekční vstřikování vlastní (případně i cizí) moči si zastánci tohoto postupu nemohou vynachválit, je prý téměř zázračné: pomáhá v případě rakoviny, alergie, astmatu, infekce dýchacích cest, kloubů či zubů, při neštovicích, migrénách, ekzémech, zánětech zažívacího traktu, roztroušené skleróze, cukrovce i dalších chorobách. Východní medicína tuto metodu zná, požehnání od odborníků s titulem MUDr. ovšem také nečekejte.
hnus 4
Transplantace stolice
A opět zpátky k seriózní vědě. Fekální bakterioterapie je poměrně uznávaná léčebná metoda, která pomáhá pacientům s nezvládnutelnou střevní infekcí způsobenou bakterií Clostridium difficile. V zásadě jde o to, že člověk, který trpí trvalými průjmy a žádná léčba nezabírá, dostane místo své narušené střevní mikroflóry zdravý střevní obsah jiného člověka. Pokud to chcete přeložit polopaticky, jde v podstatě o transplantaci stolice.
hnus 5
A pokud vám to samo o sobě nepřijde dost nechutné, přidáme detaily. Dárcem stolice bývá blízký člověk, který nemá ve střevech žádné nebezpečné mikroby. Jeho exkrementy se shromažďují a mísí se slinami či mlékem, aby dosáhly potřebné konzistence. Pak se zavedou do střev nemocného buď trubicí zastrčenou do konečníku, nebo sondou zavedenou ústy či nosem. Účinnost této metody je velmi vysoká, ujišťují vědci. Přesto ovšem pracují na "zcivilizování" tohoto postupu: vytvářejí "syntetickou stolici", tedy směs vybraných užitečných bakterií, která vypadá i voní lépe než reálné lejno, při implantaci by prý ale měla pomáhat stejně.
hnus 6