Nový robot vám pomůže udělat si kamarády či najít lásku
Pomůže robot Fribo se seznamováním? Zdroj: youtube.com
Robotický pomocník sice na první pohled odvádí pozornost od skutečných lidí, ovšem v tomto případě se jedná o nečekanou výjimku: robot může pomoci být ve spojení s partnerem či kamarády! Jak?
Samota je na vzestupu. A ne jen v Japonsku, kde se osamělí lidé nechávají zavírat do vězení, aby měli alespoň nějaký sociální kontakt. Společenské standardy se posunuly a žít bez partnera není v žádném ohledu nepřijatelné – navíc v době ekonomického blahobytu je taková možnost pro většinu lidí dostupnější než kdy dřív. Nemluvě o zhoubném vlivu sociálních sítí, kvůli kterým má většina z nás pocit, že je vlastně celé dny obklopená lidmi. Proč si tedy potom vůbec hledat partnera či blízké přátele, s nimiž by člověk sdílel svůj život?
Technologický kamarád
Výzkumy však naznačují, že přílišná samota může souviset i s vyšším výskytem psychických problémů. Řadě lidí takový způsob života navíc příliš nevyhovuje, přestože ho vlastně praktikují. Jenže pokud nás technologie odcizují, nemohly by v tomto ohledu alespoň částečně pomoci? Korejští vědci jsou toho názoru, že určitě ano.
Z Jižní Koreji před časem přišla zpráva o robotovi jménem Fribo, který je určen pro single muže a ženy, jimž má pomoci s nalezením vhodného protějšku. Nejedná se však ani zdaleka o obyčejnou seznamku, díky níž mohou drahou polovičku potkat i internetoví peciválové. Fribo se spíše podobá domácím digitálním asistentům na způsob Google Home či Amazon Echo. Jedná se o krabičku, která neustále poslouchá, co se ve vašem domově děje.
Láska v čase robotů
To zní děsivě, že? Tvůrci se dušují, že získaná data nebudou nikam dál posílána, ale obavy o bezpečnost jsou samozřejmě na místě. Ale zpět k samotnému fungování systému. Fribo se postupně učí poslouchat, co doma děláte – kdy přijdete domů, kdy ráno vstáváte, jakým domácím pracím se věnujete a všimne si třeba i toho, že otevřete ledničku. V těchto chvílích vyšle Fribo anonymní zprávu vašim kontaktům, s nimiž tuto síť sdílíte; tedy dalším lidem, kteří si Friba pořídili. Ti nezjistí, že zpráva pochází zrovna od vás, ale pokud mají zrovna čas a zájem, mohou se skupiny zeptat, kdo tu ledničku otevřel a chystá si udělat večeři. Následně se můžete přiznat a kamarády či potenciální lásku třeba pozvat na jídlo.
Ano, je to docela šílené. Ovšem v technologiemi posedlé Jižní Koreji se tento nápad chytil a momentálně se čeká na to, než se začne Fribo veřejně prodávat. První ohlasy od testovacích uživatelů jsou přitom převážně kladné, neboť díky propojení prostřednictvím Friba se jim údajně podařilo lépe vyladit na denní režim svých blízkých a vědět o nich více i navzdory tomu, že se oba nacházejí někde úplně jinde. Těžko předvídat, nakolik Fribo dokáže zaujmout mezinárodní trh či vcelku uzavřenou českou povahu; jedná se však o předzvěst toho, že technologie přece jen mohou lidi i spojovat. A to jakkoli divným způsobem.
Text: MS