Nemoc měnící jeleny v zombie hrozí i lidem. Co nás čeká?
Zombie jeleni ze Severní Ameriky se časem můžou dostat i k nám. A nakazit děsivou nemocí lidi. Zatím však není k panice důvod. Podívejme se však na to, co všechno může podivná choroba vyvolat.
Nedávno se médii prohnala poměrně děsivá zpráva o zombie apokalypse. Nešlo však o tradiční výplod konspiračních teoretiků či fanatických eschatologů, nýbrž o docela trefný popis nebezpečné nákazy, která se za oceánem šíří prostřednictvím jelenů. I náš spřátelený web o události psal. Máme se však opravdu čeho bát?
Zombie jeleni?
Chronic wasting disease, česky označovaná jako chronické chřadnutí jelenovitých, patří mezi vzácné a velmi závažné nemoci, jež postihují nejen zvířata, ale mohou být přeneseny i na lidi. Z biochemického hlediska nemoc spočívá v přílišném hromadění odolného proteinu (prionu) v mozkové tkáni, což postupem času vede ke stále se zhoršujícím poruchám centrální nervové soustavy a v podstatě vždy končí smrtí nakaženého jedince.
Konkrétní projevy degenerace nervové soustavy pak nápadně připomínají to, jak nám sci-fi filmy představují zombie, díky čemuž se této nemoci nakonec dostává takové pozornosti. Nakažený jedinec totiž ztrácí váhu, zapáchá po hnijícím mase, slintá, je apatický, má zhoršenou koordinaci, vykazuje agresivitu, ale jinak nemá zájem o sociální kontakt a pohybuje se po stále stejných trasách; výjev korzujících zombie se pak více než nabízí, že?
Apokalypsa na obzoru? Zatím ne
Děsivá je nemoc také v řadě otazníků, na které kolem ní narážíme. Není totiž jisté, jak nemoc vzniká; některé teorie hovoří o dědičných dispozicích, roli mohou hrát i blíže neurčené bakterie. Přesně to však nikdo neví. Stejně jako to, zdali je přenos na člověka skutečně možný. Předpokládá se, že ano, tudíž se doporučuje omezit konzumaci částí těla jelena, v nichž by se příliš rozšířené priony mohly vyskytovat – to se týká hlavně mozku a míchy. V důsledku je regulován i dovoz jeleního masa do Evropy z potenciálně nebezpečných regionů Severní Ameriky.
A tak když počátkem února varovali vědci z University of Minnesota před možnou nákazou lidí, obavy byly obrovské. Postižená zvířata se podařilo identifikovat ve 24 amerických státech a dvou kanadských provinciích, rozhodně se tedy nejedná o zanedbatelné rozšíření. Nabízí se zároveň podobnost s nechvalně známou nemocí šílených krav (přesněji Creutzfeldt-Jakobovou nemocí), která počátkem 21. století děsila většinu Evropy. Přestože tedy aktuálně žádné případy nakažení člověka nejsou známy, zámořští vědci předpokládají, že v důsledku konzumace nakaženého masa či kontaminované vody se v nejbližších letech i nějaké lidské oběti objeví.
Text: MS