Největší weby na světě. Chodíte na ně?
Víte, které webové stránky jsou nejnavštěvovanější? Někteří zástupci jsou zcela zřejmí, jiní vás ovšem nejspíše překvapí. A jak si vlastně stojí sociální sítě? Podívejte se na přehled.
Všichni to sledujeme a je nám to vlastně jasné: počet stránek, které slouží jako zdroje zábavy a informací, se neustále zvyšuje, a tak roste i množství zajímavého webového obsahu. Na internetu je navíc stále více lidí aktivních uživatelů, a tak i čísla návštěvnosti webů neustále rostou. Víte ale, které stránky jsou nejnavštěvovanější, a tedy největší na světě? Některé z nich byste jistě vymysleli, ale nechme si poradit od čísel. Ty tentokrát pocházejí z webu Alexa.com a týkají se návštěvnosti stránek ve Spojených státech. Znáte třeba všechny stránky z první desítky?
Pořadí největších webů
Na celý žebříček se můžete podívat v atraktivním pojetí infografiky zde, ale pokud se vám nechce rozsáhlým obrázkem prokousávat, tady je náš výtah toho nejzajímavějšího: Internetu vládne konglomerát Alphabet Inc., založený vedoucími postavami Googlu. Sdružuje totiž nejen služby nejrozšířenějšími vyhledávače, který se samozřejmě umístil na čele žebříčku, nýbrž i největší video platformy YouTube, která je na trochu překvapivém druhém místě. Bronz obsadil Facebook, což vás asi nepřekvapí; pod něj rovněž spadá Instagram, celkově třináctý.
Bramborovou příčku obsadil obchodní moloch Amazon, který je navíc vlastnicky propojený třeba s filmovou databází IMDB (29. místo) či videoherní platformou Twitch (40. místo). Pátý je všestranný portál Yahoo!, spojený s obrázkovým webem Imgur a mikroblogovací platformou Tumblr – oba se nacházejí ve druhé desítce. Šestá je encyklopedie Wikipedia, sedmá stále oblíbená sociální síť starší generace Reddit, osmá aukční legenda eBay, devátý skončil v zámoří stále populární Twitter a desítku uzavírá stále oblíbenější Netflix, nabízející filmy a seriály on-line. V čem nás výsledky překvapily?
Trendy ve světě
Jednak nutno brát v potaz, že některé ze zmíněných služeb (Reddit, Tumblr, Imgur…) jsou u nás jen málo rozšířené a v tuzemských žebříčcích by se rozhodně neumístily. Naopak sociální sítě stále hrají prim – v první desítce jsou totiž tři a ve druhé dokonce pět (vedle zmíněných ještě Pinterest a LinkedIn)! Sociálno tedy bez debat stále vládne internetu… Naopak odvrácená strana webu, tedy ilegální obsah a pornografie, je zastoupena méně, než bychom čekali – v první stovce pouze pěti stránkami!
A pokud bychom se podívali do dalších koutů světa, výsledky by zahýbala především Čína. Ta má totiž vlastní alternativy téměř všeho, a tak bychom měli žebříček zahlcen u nás nepoužívanými weby jako Baidu (vyhledávač), Tencent QQ (chatovací platforma) či Taobao (nákupy). V podobném duchu zmiňme nejpopulárnější ruský web, obdobu Facebooku s názvem VKontakte. O regionální specifika tedy není nouze, ale zmíněná americká desítka odráží nejvýraznější trendy po celém světě.
Text: MS