10. dubna 2024 15:45
Adam Vala

Nejnebezpečnější země a města Evropy: Česko dopadlo velmi dobře, nejhůř je na tom Brno

Index kriminality a bezpečí je v mnoha evropských městech a zemích výrazně vyšší než u nás. Kam byste určitě neměli jezdit na dovolenou?

Česko je bezpečná země. Nejde přitom jen o pocit, který se může lišit od člověka k člověku, ale hlavně od města k městu. Podle indexu kriminality v jednotlivých zemích, jak jej sestavuje portál Numbeo, se v žebříčku rizikových zemí řadí Česko až na 32. místo z celkového počtu 44 evropských států. Všichni naši sousedé jsou na tom s indexem kriminality hůře a logicky tak u nich klesá také ukazatel bezpečí. Jak je to ale s jednotlivými městy a kterým z nich byste se pro vlastní dobro měli vyhnout?

Data od uživatelů

V první řadě je nutné vymezit, že oba indexy – kriminality a bezpečí – vypočítává Numbeo na základě dat od svých uživatelů. Ti vyplňují formuláře o tom, jak se cítí ve své zemi a poskytují zdrojová data pro sestavování zmíněných žebříčků. Ty následně vychází ze součtu obou indexů, který musí dát číslo 100, a logicky - čím vyšší kriminalita, tím nižší index bezpečí. Numbeo rovněž uvádí, že se jeho výsledky mohou lišit od oficiálních statistik jednotlivých zemí a že je vhodné výsledky chápat jako nástroj pro porovnávání než jako kategorické vymezování, jak je na tom která země s kriminalitou. Na druhou stranu, kdo jiný než lidé žijící na konkrétním místě, dokáže přesně odhadnout pocit bezpečí?

Francie na vrcholu

Pokud bychom se podívali na žebříček zemí, za nejnebezpečnější uživatelé portálu považují Francii. Její index kriminality se pohybuje na úrovni 55,3 bodů, čímž spadá do kategorie středně nebezpečných zemí. Na druhém místě je pak Bělorusko s 50,8 body, dále Belgie s 49,2 body, na čtvrtém místě je Švédsko se 48,4 body a pomyslných „top 5“ zakončuje Velká Británie se 47,4 body.

Mohlo by vás zajímat: Prevence vražedného útoku. Filozofická fakulta UK chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Co se týče jednotlivých měst, metodika výpočtu obou indexů je stejná – o zdrojová data se postarali návštěvníci webu a opět jde o součet indexů, který musí dát 100. Městem s nejvyšší kriminalitou a nejnižším indexem bezpečí se pak stal britský Bradford, dále Marseille, rovněž britské Coventry a Birmingham, a pětici uzavírá italská Neapol. Česká města jsou na tom o poznání lépe, neboť až na 121. místě je Brno s indexem kriminality 25,5 a 124. je Praha s indexem kriminality 24,5. Žebříček končí s městem Haag na 136. místě, které má index kriminality 20,5, protože všechna ostatní města s indexem nižším nežli 20 bodů jsou považována za velmi bezpečná.

Už tedy víte, jakým destinacím se pro jistotu vyhnout. Škoda jen, že tak krásné země, jakými jsou právě Francie nebo Velká Británie, nenabízí turistům vždy zvýšenou jistotu, že se jim při návštěvě nic nestane.

Zdroj: Numbeo, Prague Morning

Video, které jste mohli minout: Proč riskovat kvůli pár minutám? Česko oslaví Národní den bez spěchu, připojí se i FAČR

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom