10 nejlepších filmů s policejními parťáky
Na základech oblíbeného námětu o rozdílných policejních partnerech vznikla celá plejáda filmů. Které patří mezi úplně nejlepší?
Již 29. srpna startuje na Primě nový seriál z vojenského prostředí 1. MISE, který poskytne pohled do zákulisí výcviku mladých lékařů, kteří se chtějí připojit k elitní jednotce a pomáhat na místech, kam byste na dovolenou zřejmě ochotně neodcestovali. Už 4. září pak čeká diváky Primy nový komediální krimi seriál s Jakubem Prachařem a Sarou Sandevou Dvojka na zabití, který vychází z osvědčeného konceptu vyšetřovatelů, kteří jsou k sobě proti své vůli přiděleni, postupně však ale jeden k druhému nachází cestu a daří se jim řešit jeden případ za druhým.
V obou seriálových novinkách se tak musí jejich postavy naučit spolupracovat, i když si často lezou do zelí. Pokud se chcete na toto týmové haštěření adekvátně připravit, vybrali jsme pro vás deset skvělých policejních tandemů, kterým to na obrazovce také skvěle šlape.
10) 21 Jump Street (2012)
Začněme zlehka, filmovou adaptací v Česku poměrně oblíbeného seriálu Jump Street 21 z devadesátých let. Specifický byl v tom, že titulní speciální jednotka operovala v přestrojení mezi mladými lidmi, což posloužilo také jako námět mírně ztřeštěného, ale překvapivě povedeného snímku. Policisté Schmidt a Jenko (Jonah Hill a Channing Tatum) využívají svého mladického vzhledu a nastupují na místní střední školu, aby vypátrali gang drogových dealerů. Chemie mezi oběma policisty funguje, pokud vám nevadí trocha dětinských a místy solidně nekorektních vtipů. Zajímavou linkou je také určitá nostalgie, která oběma policisty prostupuje tváří v tvář vlastním vzpomínkám ze střední školy. Celé to velmi uspokojivě funguje a pokud jste měli rádi seriál, ve kterém hlavní roli ztvárnil Johnny Depp, pak vás občas spíše parodicky zaměřený film nemůže zklamat a možná vás naláká i na ještě šílenější pokračování.
9) Křižovatka smrti (1998)
Filmy s Jackiem Chanem musíte milovat, nebo nenávidět, chladný vztah k tomuhle neskutečně ohebnému herci jednoduše nejde zaujmout. V případě Křižovatky smrti by ale mohlo dojít na to první, protože jde o typickou policejní komedii na hranici thrilleru, kterých na konci minulého tisíciletí vycházela celá řada. Jackie Chan hraje inspektora Li, který se shodou okolností dostane do Spojených států, aby vypátral pohřešovanou dceru svého přítele, což se ale nelíbí agentům CIA, kteří by rádi případ vyřešili sami. Přítomnost inspektora ale nemohou odmítnut, a tak mu přidělí parťáka Cartera (zábavně užvaněný Chris Tucker), který ho má hlídat a pokud možno znemožnit vlastní vyšetřování. Sledovat přerod tohohle vztahu je ale zábavné i po letech, zvlášť když Li a Carter nakonec začnou spolupracovat a případ vyřeší.
8) Patrola (2012)
Další film v našem žebříčku sice nepostrádá trochu humoru a civilní scény, plně se ovšem oddává sledování práce dvou policistů a jejich vzájemně propleteného života. V Patrole září Jake Gyllenhaal spolu s Michaelem Peňou a dokazují, že si s nikým nemůžete smysluplně povídat po dobu celé dvanáctihodinové směny. Patrole proto nechybí příslovečné kecy o ničem, stejně jako spousta akce a sounáležitosti, která tváří v tvář smrtelnému nebezpečí mezi lidmi vzniká. Patrola je ale také velmi zajímavým snímkem z pohledu zpracování, zvlášť díky kameře a mnohdy velmi neutěšeným záběrům, které zachycuje.
7) V žáru noci (1967)
Pokud se bavíme o policejních filmech a hledáme výrazná dua protagonistů, nesmí pochopitelně chybět nestárnoucí klasika V žáru noci. Ve filmu sledujeme vyšetřování vraždy podnikatele na maloměstě, která ale spolehlivě funguje také jako demonstrace obyčejného života na jihu Spojených států v šedesátých letech. Velmi zajímavý je i kontrast obou protagonistů – na jedné straně distingovaný černošský detektiv Virgil Tibbs (Sidney Poitier), na druhé straně bigotní a poměrně nesmlouvavý šerif Gillespie (Rod Steiger). S ohledem na dobu, kdy vznikl román i jeho filmová adaptace, je právě kontrast mezi hlavními protagonisty zdrojem veškerého napětí, které se ale v průběhu filmu mírní, až dojde ke skvěle ztvárněnému přerodu celého vztahu a vybudování značné dávky respektu jednoho ke druhému.
6) Mizerové (1995)
Další film, který v podobném žebříčku nemůže chybět, obzvlášť pokud máte rádi komedie s potřebnou dávkou napětí. Příběh Marcuse a Mikea, hádáme, nepotřebuje bližšího představení, stejně jako připomínka, že hlavní hrdiny téhle několikadílné série ztvárnili Martin Lawrence a Will Smith. Když s někým pracujete dlouhou dobu, stanete se jeho přítelem, což zahrnuje pochopitelně i hlubší vztah s dalšími rodinnými příslušníky a obeznámení i s takovými věcmi, které by obyčejní kolegové z kanceláře na rozdíl od policistů třeba ani nikdy nevěděli. Film funguje skvěle díky rozdílnému postavení obou policistů a jejich chemii, díky které se umí vzájemně podpořit, ale i držet na uzdě. A ano, také je zde spousta skvělé akce z dob, kdy se režisér Michael Bay ještě celkem držel na uzdě.
5) Tango a Cash (1989)
Legendární Tango a Cash měl sice premiéru v čase sametové revoluce, snad i díky vzpomínkám a nostalgii ale stále funguje rovněž v době, která se už tomuto filmu nepodobá. Sylvester Stallone a Kurt Russell hrají úspěšné, leč zcela odlišné policisty, kterým se daří potírat zločin v ulicích Los Angeles a vše by asi směřovalo k postupnému přerodu kalifornské metropole v bezpečný přístav na zemi, kdyby toho král místního podsvětí neměl dost. Rozhodne se úspěšné policisty zlikvidovat, což ale funguje jen jako katalyzátor jejich dalšího úsilí. Poprvé se setkají během léčky, kterou pro ně šéf gangů přichystal, po níž putují s nálepkou policistů do vězení, to ale není konečná, nýbrž start skvělé akční jízdy, které pochopitelně nechybí vše, co byste od filmu s "parťáky" očekávali.
4) Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)
Pokud ve filmu hraje Simon Pegg, je téměř bez výjimek jisté, že půjde o něco speciálního. A Jednotka příliš rychlého nasazení speciální je. Tedy pokud máte rádi anglický humor a neštítíte se poměrně drastických scén, které jako by vůbec nezapadaly do nádechu celého filmu. Přesto všechno jako zázrakem funguje a příběh policisty, který se z velkého města přesouvá proti své vůli na venkov, je vděčným námětem a Pegg podtrhuje všechny ambice které nabízí. Jeho přístup k policejní práci je navíc zcela odlišný v porovnání s jeho parťákem Dannym (Nick Frost), který s ním jako jediný ochotně spolupracuje, protože miluje právě filmy o policejních parťácích a chce být jedním z nich. Za filmem, který je součástí tzv. Cornettové trilogie, stojí režisér Edgar Wright, připravte se tedy na spoustu filmových odkazů pro zasvěcené a vrchovatou porci originálních nápadů během akce i mimo ni.
3) Francouzská spojka (1971)
V žebříčku však samozřejmě nesmí chybět ani slavné kriminální drama Francouzská spojka, které získalo pět Oscarů. Je fascinující, jak obrovský úspěch měl snímek s tak jednoduchou zápletkou, snad ale proto, že je založena na skutečných příbězích, funguje tak dobře a oslovuje široké publikum napříč dějinami kinematografie. Detektivové Jimmy Doyle a Buddy Russo se snaží rozkrýt drogový gang v ulicích New Yorku, který čeká na obrovskou zásilku heroinu z Francie. To, co činí film unikátním, je syrově realistický přístup ke ztvárnění policejní práce, který se neštítí ukázat špínu a příslovečný hnus amerického velkoměsta. Výtečnému zpracování sekundují famózní herecké výkony Gena Hackmana, Roye Scheidera a oné francouzské spojky Fernanda Reye.
2) Sedm (1995)
Zřejmě nejtemnější snímek v celém seznamu zastupuje mysteriózní thriller s Bradem Pittem a Morganem Freemanem. Detektivové Sommerset a Mills se pouští do vyšetřování série vražd kopírujících sedmero smrtelných hříchů. Film je výrazně inspirován žánrem film noir, byť nesklouzává k černobílé stylizaci a přílišným kontrastům. Zápletka je mistrně vypointovaná a skvěle funguje také vztah nesourodých detektivů. Zatímco Sommerset je v podání Freemana spíše přemýšlivý a velmi pozorný, Pittův Mills je mladý a netrpělivý. Vznikne ale mezi nimi hluboká důvěra i touha dopadnout bláznivého fanatika, k čemuž možná dojde dřív, než by si oba pomysleli. Vynikající Fincherův film prostě musíte vidět. Ne poprvé, z toho vás nepodezříváme, ale jednoduše znovu. A znovu.
1) Smrtonosná zbraň (1987)
Bez ohledu na nespornou kvalitu všech vyjmenovaných filmů jsme nemohli volit jinak. Králem snímků, v nichž je hybatelem většiny událostí profesní vztah dvou policistů, prostě musí být Smrtonosná zbraň. Mel Gibson a Danny Glover dali vzniknout čtyřem nezapomenutelným dílům, v nichž nechybí napětí, strach, nejistota a pocit uvolnění, když se podaří vyřešit všechny nástrahy, při nichž jsou mnohdy v ohrožení i životy těch nejbližších. První díl je z celé série zřejmě nejlepší už jen proto, že se Murtaugh s Riggsem teprve poznávají a prochází si fází vzájemné nedůvěry a odmítání. Oba jsou pochopitelně úplně jiní, což pomáhá celkové dynamice a vytváří zajímavé momenty, které ale od prvního okamžiku směřují k vzájemné oddanosti a respektu. Byť to ani jeden z nich otevřeně nepřizná.
Nový seriál 1. MISE začíná na Primě v neděli 29. srpna. Kriminální novinka Dvojka na zabití startuje tamtéž již v sobotu 4. září.