Do žebříčku 20 nejkrásnějších budov světa se dostal i pražský Tančící dům
Hodnotit krásu staveb napříč věky a styly není snadné, univerzální estetické měřítko totiž neexistuje. Nebo že by ano?
Na první pohled se zdá, že by nejkrásnější stavby či budovy světa měli vybírat ctihodní akademici a nestoři oboru výtvarného umění a architektury. Jenže zkuste jim takovou výzvu zadat a shoda se bude limitně blížit nule.
Britská firma Roofing Megastore se na to rozhodla jít jinak – vzala 100 významných staveb z celého světa a podívala se na ně optikou zlatého řezu. Vznikl tak unikátní žebříček nejkrásnějších budov, v němž Tančící dům v Praze obsadil devátou příčku mezi osmým Tádž Mahalem a zámkem Neuschwanstein známým z Disneyho loga na desáté pozici.
Tančící dům - Praha Zdroj: iStock
Magické kouzlo zlatého řezu
Zlatý řez znáte nejspíš z fotografování, možná z typografie nebo malířství, uplatnit se ale dá na cokoliv včetně hudby a architektury a je také častým motivem v přírodě. Jde o poměr hodnoty přibližně 1,618 ku 1, respektive 1 ku 0,618, ve kterém můžete rozdělit například úsečku nebo plochu.
O zlatém řezu se nejvíce mluví v souvislosti s renesančními malíři. Jeho velkým vyznavačem byl třeba Leonardo da Vinci – podle jedné z teorií je právě zlatý řez zodpovědný za nevysvětlitelnou přitažlivost a krásu jinak poměrně nenápadného portrétu Mony Lisy.
da Vinci - Vitruviánský muž Zdroj: profimedia.cz
A vítězem se stává…
V žebříčku firmy Roofing Megastore, která se – jak její název napovídá – zabývá hlavně stavbou střech, jsou budovy seřazeny podle toho, jak procentuálně blízko má vzájemný poměr jejich konstrukčních prvků ke zlatému řezu. Odborníci umístili na snímek průčelí každé stavby (například do rohů budovy a jejího středu) devět bodů, jejichž vzájemný poměr analyzoval počítačový program a poté je porovnal se zlatým řezem.
Na prvním místě se umístila londýnská katedrála svatého Pavla, která vykazuje 72,28 % shodu se zlatým řezem. Následují singapurský hotel Marina Bay Sands a budova Westminsterského opatství, tedy stavby naprosto odlišného slohu i určení. Velmi rozmanitý je ostatně celý žebříček, který si můžete prostudovat v naší galerii.