Mobily opravdu budou průhledné: nová technologie je tady!
Nový objev potahování skla může přinést průhledné chytré telefony. Ironmanova technologie je na cestě!
Budoucnost bude transparentní – alespoň co se týče informačních technologií. Hned několik objevů v posledních týdnech totiž činí ze skla materiál, na nějž prý budou spoléhat informační technologie zítřka. Připravit se máme na průhledné pevné disky, telefony i inteligentní skla, která se mohou na povel zatmavovat či zesvětlovat.
Sklo jako displej
S nejzajímavějším vynálezem přišli na vancouverské University of British Columbia. Tým pod vedením profesora Kennetha Chau tu přišel na způsob, jak potáhnout malé skleněné objekty velmi tenkou vrstvou některých typů kovů tak, aby si výsledný předmět ponechal průhlednost. Inkriminované kovy, například stříbro, přitom mohou sloužit i jako polovodiče. To teoreticky dovoluje z výsledného "chytrého skla" vytvořit celou škálu předmětů od monitorů přes chytré telefony až po některé zcela nové produkty.
"Technici se stále snaží přijít s novými materiály, které lze využít pro displeje tak, aby byly průhledné, levné a vedly elektřinu," řekl Chau. "Nejvýznamnější implikací našeho projektu je právě integrace polovodičů do oken s cílem udělat je 'chytrá'." Spíše než na telefony tak Chau naráží například na automaticky reagující zrcadla či okna, která mohou sama filtrovat světlo a teplo v závislosti na denním a ročním období. Při realizaci více vrstev by však průhledné sklo mohlo dosáhnout i solidních výpočetních kapacit. Ani náročnější přístroje proto nejsou vyloučeny. Do karet takové vizi hrají další dva nedávné vynálezy.
Nejprve se týmu materiálových vědců pod vedením Ashutosha Tiwari z University of Utah podařilo vytvořit pouhý atom tenký, a tudíž dvourozměrný polovodičový potah, jenž by se mohl stát základem pro futuristické čipy. Krom potenciálu pro vyšší rychlost počítačů navíc paradoxně potřebuje mnohem menší elektrický příkon než čipy dnešní. A nakonec výzkum pod vedením profesora Petera Kazanskyho ze Southampton University zdokonalil ukládání dat na optické, průhledné systémy. Jejich systém spoléhající na laser vypalující data do nanostruktur křemene byl s to zapsat do malého úseku materiálu data o hodnotě 360 TB.
Příliš málo soukromí?
Revoluce v průhledné technologii však byla ohlášena již před třemi lety, přičemž se tehdy slibovalo, že první průhledný telefon na trh dorazí "do konce roku". Pod design se podepsala tchajwanská společnost Polytron, stroj měl však celou řadu limitací. V první řadě stále obsahoval viditelné kabely a "neprůhledné" předměty v průhledném obalu. Dalším neduhem prototypu byla i nemožnost si z něj zavolat...
Polytron tak nakonec "dětské nemoci" přístroje nevyřešil a na masovou produkci zatím nedošlo. Možná, že právě vynález z University of Columbia je jemu či jeho konkurentům pomůže překonat. Je však také možné, že testování průhledného telefonu odhalilo některé negativní stránky konceptu. Jakkoliv by průhledný telefon usnadnil fotografování a některé další činnosti, zároveň by jeho stávající modely ostatním kolemjdoucím odhalily, co si na něm uživatel prohlíží.
Zní to triviálně, jen málokdo však chce dávat na odiv, co vše si vyhledává. Již dnes existuje velká nechuť vůči úbytku soukromí vlivem sdílení i sběru dat – odhalit displeje na veřejnosti by pro mnohé už bylo příliš. Nakonec, například dostupnost pornografie se zřejmě nemalou mírou podepsala nad všeobecným rozšířením internetu a počítačů obecně. Možnost telefon zatmavit anebo odhalit displej jen pro určitý pozorovací úhel by proto musela být esenciální součástí průhledných displejů. Možná právě to slibuje onen kanadský průlom. Na praktický výsledek si však zřejmě minimálně dekádu ještě počkáme.
Ladislav Loukota