Mít máslo na hlavě znamenalo veřejnou potupu. Kdo a proč býval mastně trestán?
Mohlo by se zdát, že spojení „mít máslo na hlavě“ bylo vždy myšleno pouze obrazně. Jenže v minulosti se máslo na hlavu skutečně dávalo. A nebyl to hezký pohled.
Mít máslo na hlavě znamená něco hlásat a něco jiného skutečně dělat. Ten, kdo má máslo na hlavě, se tedy tváří jako čestný člověk, který se však v soukromí chová nečestně a amorálně.
Máslo v příslovích
Je až nezvykle mnoho pořekadel, která se týkají másla. Stačí vzpomenout na situaci, která proběhla snadno a hladce, tedy „jako po másle“. Ovšem dát si máslo na hlavu, to vypadá jako nehorázné plýtvání kvalitním produktem, který navíc tvoří důležitý základ mnoha jídel a málokdy je ho nazbyt.
Máslo 1 Zdroj: Getty Images
Trest máslem
Archeologové se domnívají, že historie másla se začala psát nedlouho poté, co se podařilo domestikovat dobytek. Nejprve se používalo jako kosmetika a teprve poté jako součást teplé kuchyně k maštění kaší. Čisté, kvalitní máslo proto bylo ceněné a jakékoli jeho padělání se trestalo. V 15. století se nepoctivé trhovkyně, u kterých se přišlo na to, že máslo nastavovaly něčím méně kvalitním, trestaly metodou zostuzení.
Padělané máslo si musely dát za svitu žhnoucího slunce na hlavu, dokud se pod vlivem tepla nezačalo rozpouštět. Výsledkem byla ostuda, neboť žena stála na veřejném místě se znečištěnými vlasy i šaty a zároveň přišla o svůj výrobek. Ani nemluvě o pošramocené pověsti, která podobným aktem silně utrpěla.