Mamba – jak funguje její jed a jak ji poznáte
Hadí utečenec pomocí médií vyděsil Pražany. Přibližme si, oč vlastně jde.
Mamba a její neurotoxin
O různých typech hadích jedů už jsme psali, nicméně podívejme se podrobněji na neurotoxiny, tedy jed, kterým disponují mimo jiné kobry, chřestýši, mamby. Jaké jsou projevy poté, co vám neurotoxický jed pronikne do těla? Jed působí na neuromuskulární synapse, zjednodušeně řečeno, blokuje funkci svalů. Při plném vědomí se blokují plíce, takže dojde k zadušení oběti, postupuje obrna hladkého svalstva duhovky, postižený je malátný a zároveň dochází k obrně motorických svalů.
Mamba zelená
Není mamba jako mamba
Mamba zelená, která prchla od chovatelky v pražských Hlubočepích, je prudce jedovatým druhem původně pocházejícím ze západní Afriky. Jde o stromového hada živícího se ptáky a drobnými savci. Je rychlá, bystrá… a útočná. Hlava mamby zelené je plochá a elegantně protažená, oči jsou středně velké, s kulatými zornicemi (podobně jako české užovky) se žlutohnědou duhovkou. Obvyklé zbarvení je zelenavě žluté, olivově zelené či smaragdově zelené. Zelená barva ji v přírodě maskuje zejména ve stromovém listoví. Šupiny pokrývající tělo mají černé okraje. Hřbetní šupiny jsou zkosené, hladké, rovné a na příslušníka čeledi korálovcovitých nezvykle velké. Ovšem mamba zelená není jediným druhem mamby. Kromě mamby zelené (Dendroaspis angusticeps) uvádí server biolib.cz i mambu Jamesonovu (Dendroaspis jamesoni), černou (Dendroaspis polylepis) i západoafrickou (Dendroaspis viridis).
Mamba černá
Vzrušené diskuze o tom, že chovatelé jedovatých hadů by měli být obviněni z veřejného ohrožení a chov „jedůvek“ by se měl zakázat, jsou trochu mimo téma. Základem je zkušenost a důsledné dodržování bezpečnosti při práci s jedovatými tvory, ať už to jsou hadi, nebo štíři. Jeden hadí útěkář a média lačnící po senzaci sice upozorní na možné nebezpečí, ale poškodí stovky zodpovědných teraristů, kteří o své svěřence dokonale dbají a nikoho neohrožují. Je to s trochou nadsázky podobné, jako kdyby někdo ohrožoval své blízké legálně drženou zbraní a rozpoutala se kampaň proti všem držitelům zbraní. Co se týče mamb, tak aktuálně má povolení k chovu cekem 12 chovatelů a registrovaný počet by měl být 48 kusů. Ovšem skutečný počet není přesně znám, ne každý chovatel se totiž o své „miláčky“ podělí s úřady.
Text: Topi Pigula