Řemeslník našel v Kalifornii pod podlahou sklenice s lidskými jazyky
Pod podlahou se dá najít spousta věcí. Lidské jazyky tam ale nečeká asi nikdo...
Některé příběhy jsou na první pohled bizarní, avšak mohou mít i šťastný konec. Jeden takový se nedávno odehrál na Floridě, konkrétně v městě Gainesville. Majitelka jednoho z tamějších domů se totiž rozhodla provést rekonstrukci a najala si na to řemeslníka. Muž strhl podlahu a pod ní ho čekal objev, s nímž by si rozhodně nezadaly náměty leckterých filmových hororů: v domě totiž byly ukryty staré sklenice se zjevně podivným obsahem. Cedulky se jmény, které na sklenicích byly nalepené, odvážného řemeslníka neodradily, ale když se podíval dovnitř, nezbylo než zavolat policii.
Jazyky pod podlahou
Policisté nakonec objevili celkem šest sklenic, které byly plné jazyků. Lidských jazyků. Nalepené cedulky obsahovaly nejen jména, ale ročníky, a to převážně z konce 60. let. Takový objev člověka samozřejmě okamžitě přivede k myšlence, že se jedná o skryté trofeje šíleného vraha a mučitele. Jenže odpověď nakonec byla mnohem prozaičtější: jazyky tam zapomněl roztržitý vědec!
Do začátku 90. let totiž v domě bydlel Ronald A. Baugham, přední světový odborník na orální patologii. Během let se specializoval na výzkumy krku a štítné žlázy a součástí jeho práce byla i analýza jazyků zesnulých lidí. Jelikož nestíhal provádět všechna potřebná zkoumání v práci, odvezl si nějaké vzorky domů. To je samozřejmě zakázané (a bylo i před půl stoletím), přesto se však dříve jednalo o poměrně běžnou praxi, obzvlášť pokud vědci bydleli v blízkosti univerzity. Baugham se však evidentně výzkumu nestihl věnovat ani doma, a tak vzorky uložil na bezpečném a chladném místě pod podlahou. Pravděpodobně měl představu, že se k výzkumu brzy nedostane, namísto naplňování akademických ideálů však na schované jazyky velmi úspěšně zapomněl.
Věda až na prvním místě
V roce 1992 se Baugham rozvedl s manželkou, načež se z domu odstěhoval. Jistě si myslel, že si odváží všechny své věci, avšak jazyky ukryté pod podlahou zůstaly na svém místě. Ani manželka o této oddanosti mužově práci nevěděla, a tak byla sama velmi překvapena, když se o nálezu díky rekonstrukci dozvěděla. Policie tedy vzorky převzala a po zevrubnějším prozkoumání je navrátí Floridské univerzitě. Samotný roztržitý vědec se k záležitosti nechtěl vyjadřovat a policie nepředpokládá, že by došlo k nějakému trestnému činu.
Aniž by si to možná uvědomoval, má Baugham docela štěstí – v roce 2002 totiž právě na této univerzitě řešili podobný případ, jelikož si neurolog Joseph James Warner domů odnesl kusy lidských těl (především mozků). Takové uskladňování lidských ostatků je však nezákonné, a tak Warner doputoval až před soud, kde musel slíbit, že už si domů žádné podobné vzorky odnášet nebude. Prostě, i obětování pro vědu by mělo mít své hranice!
Text: MS