2. ledna 2019 06:00

Lidé se bojí mimozemšťanů méně než imigrantů, popsala velká studie

Imigranti z jiných světů lidstvo neděsí, zato ti z jiných kontinentů ano.

"Strach, který jsem pocítil, nebyl žádný racionální strach, ale panická hrůza," napsal H. G. Wells v knize Válka světů. Těmito slovy reagoval vypravěč na zjevení Marťanů.

Navzdory takovým alarmujícím výjevům, které vidíme v každém druhém sci-fi filmu, však vědci tvrdí, že objev cizího života nezpůsobí žádnou velkou paniku – lidstvo je mentálně a psychicky na příchod mimozemšťanů nečekaně dobře připravené. Ukazuje to nejnovější studie vědců z Arizonské státní univerzity.

Přestože se možnost existence života "tam venku" již dávno zkoumá, vědci tvrdí, že bylo zatím provedeno málo kvalitních studií, aby bylo možné odhadnout pravděpodobnou reakci, pokud život v kosmu opravdu najdeme.

"Myslím, že to, co najdeme nejdříve pokud vůbec něco najdeme budou mikrobi," uvedl profesor Michael Varnum z Arizonské státní univerzity, který je hlavním autorem této práce. Aby prozkoumali, jaká bude reakci veřejnosti na cizince, Varnum a jeho kolegové analyzovali jazyk 15 článků v médiích napsaných v době tří objevů, které byly původně popsány jako důkaz mimozemského života: jde o objev NASA z roku 1996 o možném mikrobiálním životě na marťanském meteoritu nebo o stmívání "Tabbyiny hvězdy", které mohlo být vysvětlené existencí mimozemské megastruktury v kosmu.

Vědci také analyzovali odpovědi 500 účastníků online výzkumu, kteří reagovali na hypotetické oznámení o tom, že byl nalezen mimozemský mikrobiální život – a to jak z pohledu jejich vlastních názorů, tak i z myšlenek o tom, jak by lidstvo reagovalo. Dalších 500 jednotlivců dostalo buď reálný zpravodajský článek, který uvádí "objev" z roku 1996, nebo článek o vědcích, kteří vytvořili syntetickou živou buňku na Zemi, a jejich písemné odpovědi pak prošly rozsáhlou analýzou.

Výsledek?

Zdá se, že účastníci ankety se považují za optimisty, zatímco zbytek lidstva považují za pesimisty. Očekávají totiž, že lidstvo jako celek bude ze setkání s mimozemšťany méně nadšené než oni sami. Jen málokdo se při přímé otázce obával setkání s cizinci – a nadprůměrná většina lidí se stavěla pozitivněji ke zprávě, že lidé našli na Marsu cizí mikroby, než k tomu, že se podařilo vytvořit život laboratorně.

V tomto výzkumu hrálo zřejmě velkou roli to, že vznikl ve Spojených státech, které jsou stále ještě dominantně křesťanské. Zatímco s existencí mikrobů ve vesmíru se běžný americký věřící ještě jakž takž srovná, a důsledky existence inteligentní mimozemské civilizace jsou pro něj příliš nepochopitelné, hraní si na Boha při vytváření umělého života považuje za rouhání, a tedy ho pokládá za špatné.

Text: RD

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský