Lékaři v Číně léčí závislosti na drogách tak, že zničí kus mozku
Výsledky výzkumu jsou dost neprůkazné, zato rizika značná. Drogové závislosti se zbaví méně než polovina pacientů.
Drogová závislost v Číně je vysoce stigmatizována. A teď se někteří lékaři pokoušejí s touto závislostí bojovat pomocí radikální procedury známé jako "stereotaktická ablace".
Jednoduše řečeno, zničí u závislých část mozku, které se říká centrum potěšení. Právě toto centrum je zodpovědné za to, že se heroinistům, alkoholikům a dalším závislým jejich závislost tak líbí a pořád dokola se k ní vracejí, i když vědí, že nevede k ničemu dobrému. Vědci si slibují, že poničením centra radosti zničí i touhu drogu neustále aplikovat. Problém však je, že zároveň se závislostí by mohli snadno zničit i schopnost člověka rozeznat další touhy a jiné emoce, včetně obyčejné radosti.
Postup není nějakou čínskou specialitou, někdy jej lékaři provádějí v USA a Velké Británii na vybraném počtu pacientů. Účelem těchto operací je léčba depresí a obsedantně kompulzivních poruch. Západní odborníci se však shodují, že technika by nikdy neměla být používána k léčbě závislostí a způsob, jakým výzkum v Číně probíhá, vzbuzuje skutečný důvod k obavám.
„Autoři nové studie vedené Guodongem Gaoem tvrdí, že operace je proveditelná a zmírní psychickou závislost na drogách, zejména opiátech drog. Současně však přiznávají, že více než polovina z 60 pacientů pociťuje trvalé vedlejší účinky včetně poruch paměti a ztráty motivace. Během pěti let navíc u 53 procent pacientů došlo k relapsu a opět se objevila závislost na opiátech. Bez drog tak vydrželo jen 47 procent lidí,“ tvrdí Maia Szalavitzová, novinářka časopisu TIME, která dlouhodobě sleduje výzkumy v oblasti neurovědy.
Konvenční léčba dokáže ozdravit asi 30 až 40 procent případů, takže postup Číňanů znamená jisté zlepšení. Ale odborníci nevěří, že takové malé zvýšení úspěšnosti stojí za ta obrovská rizika, která operace představuje. Dokonce i nejúspěšnější operace mozku s sebou nesou riziko infekce, invalidity a smrti, protože otevření lebky a řezání mozkové tkáně, ať už z jakéhokoliv důvodu, je nebezpečné a nepředvídatelné.
Výsledky: pro Číňany skvělé!
Čínští vědci uvádějí, že u 21 procent pacientů zaznamenali po operaci ztrátu paměti a u 18 procent pak oslabení motivace, přičemž se objevila minimálně jedna zpráva o nedostatku sexuální touhy. Autoři studie nicméně tvrdí, že většina z těchto pacientů uvedla, že nepříznivé výsledky operace jsou snesitelné. „Navíc u 53 procent pacientů se projevila změna osobnosti. Autoři studie uvádějí, že jde o změnu k lepšímu, protože pacienti jsou poddajnější a servilnější. U zhruba 7 procent lidí se však objevila větší impulzivita,“ vysvětluje výsledky výzkumu Szalavitzová.
Operace se provádí, když je pacient při vědomí, aby se minimalizovala možnost zničení oblastí nezbytných pro vjemy, vědomí a pohyb. Chirurgové používají teplo a zabíjejí buňky v malých počtech na obou stranách centra potěšení. Tato oblast je nasycena neurony obsahujícími dopamin a endogenní opioidy, tedy látkami, které mají vliv na pociťování radosti a touhy, jež se pojí nejen s drogami, ale také s jídlem, láskou a sexem.
Článek Szalavitzové také poukazuje na skutečnost to, že se mezi vědci v Číně znepokojivě často podvádí. Mnoho vědců provádí chatrný a neetické výzkum, přičemž "odměny za publikaci v mezinárodních časopisech jsou vysoké". Navíc je obzvlášť znepokojující vidět takový druh operací v zemi, kde lidé jsou v zásadě majetkem státu. Pokusem prošly tisíce Číňanů a jejich chování bylo upraveno. Tento postup by měl působit vážné znepokojení.
Lucie Kořistová