Laundroid – robot pro ženy, které nenávidí skládání prádla
Roboti na úklid, tedy „zametači“ a „vytírači“, dnes už nikoho neohromí. Ale robot, který prádlo vypere, usuší a složí… to je sen mnohé ženy.
Žehlení je noční můra nejedné ženy. Žehlení odkládá, dokud to je jen trochu únosné, a když už prádelní koš přetéká vypraným prádlem, nezbude než se z hlubokým nádechem, nejlépe u televize s nenáročným pořadem, pustit do práce. Jenž pokrok se nezastavil ani tady.
Laundroid, slovo na které čekáme
Laundry je anglicky prádelna, nicméně laundroid je skládač. Důvod asi tkví k komiksech, neboť anglické slovo iron, není jen železo, ale i žehlička… a Ironmana už máme. Ovšem zanecháme-li jazykové nadsázky, tak robot, jež by vyprané prádlo vytřídil a poskládal, by byl skutečně pro mnohou ženu požehnáním. Ovšem nesmíme si ho představovat jako humanoida stojícího u žehlicího prkna. Takový byl Kryton v Červeném trpaslíkovi, zato moderní „žehlírna“ je „vydesignovaná“ krabice, na kterou navěšíte vyprané prádlo. To zajede dovnitř a vyjede perfektně poskládané a roztříděné podle typů. Kalhoty zvlášť, košile zvlášť.
Sedm snílků
Zdá se, že ve vývoji laundroidů zatím nejdále pokročila firma Seven Dreamers Laboratories ve spolupráci s firmami Pannasonic a Daiva House. Jejich robot vypadá jako obyčejná vestavěná skříň, v níž se nacházejí vyžehlené věci. Uvnitř se skrývá (mimo jiné) scanner, který „sejme“ vložené oblečení, které ale nesmí být úplně zmuchlané. Snímek porovná s integrovanou databází a podle předem daného mustru oblečení složí tak, aby bylo zároveň dokonale vypnuté a tedy vlastně i „vyžehlené“. Nejedná se o žádného rychlíka. Na to, že do vývoje bylo zatím vloženo 60 milionů dolarů, tak se rychlost skládání může zdát neúměrně dlouhá – jedno tričko zabere až 12 minut, takže jde o stroj, který se vyplatí zapnout při odchodu do práce a po návratu zjistit, že je hotovo. Pod oním slůvkem se skrývá prádlo nejen složené, ale i roztříděné.
Úplně původní impuls vzešel od manželky Shin Sakaneho, šéfa Seven Dreamers, která si něco podobného přála a choť její myšlenku považoval za natolik nosnou, že se pustil do její realizace. Plány na rozšíření robota jsou jasné – spojit v jeden celek pračku, sušičku, skládače a třídiče. Něco podobného by mělo spatřit světlo světa, tedy alespoň podle prognóz Seven Dreamers, v roce 2019. Firma už teď sebevědomě tvrdí, že už nyní má spoustu předobjednávek.
Pokud opravdu dojde k realizaci multilaundroida, bude konec steskům hospodyněk, že nemají čas, protože ještě musí vyprat, vytřídit, poskládat… Ale i dál bude zaznívat: „A kdo si myslíš, že tu mašinu naplní? Tak se nesmíš divit, že nemám čas.“ Úplně totéž totiž bylo před zavedením myček, které přece taky naprosto radikálně šetří čas „utracený“ mytím nádobí. A přesto ušetřený čas nějak není k dispozici.
Text: Topi Pigula