Která z velkých hrozeb lidstvu je nejvážnější? Vědci vytvořili tabulku zkázy
Naše celoplanetární civilizace čelí řadě hrozeb – některé přicházejí zvenku, z přírody, jiné si vytváříme sami. Které jsou horší a jaké jsou nejvíc pravděpodobné?
Právě na tyto otázky se pokusili odpovědět vědci z Oxfordu. Experti z projektu Oxford’s Global Priorities vytvořili seznam možných katastrof, které by byly schopné zabít během následujících 5 lety víc než 10 procent lidstva. Zpráva řadí možné katastrofy podle toho, jak moc jsou pravděpodobné. Jak tento žebříček zkázy vypadá?
Zdaleka nejpravděpodobnějšími katastrofami jsou buď jaderná válka, nebo obří pandemie – ať už způsobená nějakým přírodním virem nebo vypuštěným úmyslně lidmi. Na dalších místech se umístily katastrofy způsobené změnou klimatu, nepovedené pokusy o geoinženýrské zásahy a také překvapivě působení umělých inteligencí. Teprve pod těmito hrůznými scénáři skončily v pravděpodobnosti přírodní katastrofy, jako je dopad asteroidu nebo erupce supervulkánů.
Jak se to počítá?
Vědci nepopisovaly existenciální hrozby – tedy katastrofy, které by vyhladily celé lidstvo (např. dopad velkého asteroidu), ale pouze globální katastrofy, které by zahubily asi desetinu lidstva a měly by celoplanetární dopad.
Jde tedy o události, které již lidstvo zažilo ve svých dějinách mnohokrát, jak vědci ve své zprávě upozorňují. Které události to byly? Tady je jejich tabulka:
- Justiniánův mor: v šestém století našeho letopočtu tato pandemie zabila až 33 milionů lidí, tedy asi 17 procent obyvatel Země.
- Černá smrt: středověká epidemie moru způsobila v 15. století smrt asi 75 milionů lidí, tedy taky asi 17 procent populace celé planety.
- Neštovice v Jižní Americe: Během sedmi let v 16. století zabily neštovice asi 200 000 Aztéků tedy přibližně tři čtvrtiny celé jejich populace.