Většina lidí používá mobilní telefony pro dětinské hry a zbytečné tlachání po internetu. Jenže výroba mobilů ničí planetu.

Potvrzeno: Zemi zasáhl první mezihvězdný objekt. Jak moc je podobný tajemnému Oumuamua?
Používáte mobily? Ničíte planetu Zdroj: pixabay.com
Většina lidí používá mobilní telefony pro dětinské hry a zbytečné tlachání po internetu. Jenže výroba mobilů ničí planetu.
V uplynulých letech stoupl enormně zájem o kobalt. Tato látka je totiž klíčovou součástí li-ionových baterií, které jsou zase nutné pro fungování mobilních telefonů a elektrických automobilů.
Problém je, že většina světových zásob kobaltu pochází z oblasti Katanga. Jedná se geologický pás v Demokratické republice Kongo – těží se zde přibližně 60 procent světového kobaltu. Kongu to pochopitelně přináší bohatství definované dolary, ale současně se objevuje i spousta vedlejších jevů, které jsou podle expertů mnohem horší a ani zdaleka se nedají vyvážit penězi.
Dopady těžby kobaltu popsali nyní ve spolupráci belgičtí experti a konžští vědci. Ukázali, že těžba kobaltu ničí nejen zdraví horníků, kteří ho těží (říká se jim creuseurs), ale také celé životní prostředí v zemi. Jejich práce vyšla v prestižním časopise Nature Sustainability.
Studie probíhala ve městě Kolwezi, konkrétně v jeho čtvrti Kasulo – jde o oblast v samotném srdci těžařských oblastí Konga. Když zde geologové objevili pod jedním z domů zásoby kobaltu, změnilo se místo v jeden obří důl. Domy jsou nyní oddělené desítkami jam, vrtů a děr, v nichž creuseuři hledají vzácný a drahý kobalt. Většina původních obyvatel v oblasti zůstala, nemají dostatek zdrojů na to, aby se mohli někam přestěhovat.
Podle výzkumníků je hlavním problémem všudypřítomný prach, který obsahuje nejen kobalt, ale také další kovy, například uran. Během kopání se uvolňuje do vzduchu a během dne pak klesá dolů, přímo na lidské příbytky, Když vědci odebrali vzorky krve a moči od 72 obyvatel Kasula (včetně 32 dětí), ukázalo se, že mají v tělech desetkrát více kobaltu než děti, které žijí jinde. Toto množství je také mnohem větší než v evropských továrnách na zpracování kobaltu, kde jsou dělníci tomuto kovu vystaveni také – na starém kontinentu ale fungují normy, které, jak se zdá, zaměstnance účinně chrání.
Tenhle nový telefon má nejlépe vymyšlený výřez v displeji. V čem je lepší než iPhone?
Dlouhodobé dopady vystavení kobaltu nejsou známé, vědci ale rozhodně nejsou optimisté: kobalt je sice jedovatý méně než třeba arzén nebo kadmium, ale rozhodně na organismus nemá pozitivní dopad. Experti už našli u místních dětí obrovské množství poškozené DNA, což zřejmě povede k mnoha obrovským zdravotním problémům, například k častějšímu rakovinnému bujení.
Těžba má také další dopady: celá oblast se stává nefunkční a v podstatě neobyvatelnou. Mladí muži, které láká rychlé zbohatnutí, opouštějí svoje pole a hospodářství, což už nyní vede ke značným zásobovacím problémům. Stačí jeden neúrodný rok a můžeme čekat velké problémy, hladomor a další průvodní jevy, možná i masovou migraci.
Tato práce by mohla sloužit jako varování pro jiné země, které jsou bohaté na klíčové suroviny, tedy i pro Českou republiku, která má značné zásoby lithia. Vědci doporučují pečlivou přípravu takových projektů a zejména jejich přesné a včasné popsání a omezení pomocí zákonů. Když už těžba začne, je pozdě snažit se cokoliv měnit…
Text: MK
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů