26. dubna 2013 06:00

Kostely, do kterých se zamilují i ateisté

Cože? Tohle že je KOSTEL? Řeknete si asi, když se podíváte na stavby v článku...

Když se řekne kostel, většina lidí si představí chrám svatého Víta nebo jinou podobně monumentální stavbu. Jako fakt zvláštní kostel si možná někdo vybaví dřevěnici ve skanzenu nebo moderní svatostánek věnovaný sv. Prokopovi v Praze 13. Jenže to nic není.

Jako svatostánek může docela dobře sloužit třeba takový železniční vagon. V Rusku je poměrně běžnou praxí, že se ortodoxní bohoslužby odehrávají v kostelích vzniklých z kolejových vozidel.

Na transport praktický je i kostel Transparante Kerk – nafukovací "kaple", cestující na vyžádání po celém Nizozemí. Jeho mínusem nicméně je, že není vysvěcený: v prostoru 5 x 6 x 8 m si tak můžete říci "ano" nebo vést filozofickou disputaci, ale bohoslužbu tu nezažijete.

Na průhlednost sází i kostel stojící v belgickém regionu Haspengouw. Podle toho, odkud se podíváte, může budova vypadat zcela pevně vystavená, nebo výrazně průsvitná.

Naopak dokonale pevné jsou stěny evangelického kostela na Temppeliaukio v Helsinkách. Stavba ze 60. let minulého století je totiž vykopána v zemi, stěny má z neopracovaného kamene a od nebe ji odděluje prosklená měděná střecha.

Pokud by se mělo soutěžit ve zdobnosti, určitě by si zaznamenání zasloužil Chrám Vasila Blaženého. Neodmyslitelná součást kremelské siluety sestává z devíti víceméně samostatných chrámů a kaple, jejichž vznik se datuje do 16. století. Co jste o něm ale asi nevěděli, je, kde získal své jméno. Vasil řečený Blažený byl slavný moskevský žebrák, který rád kázal o tom, že přijde konec světa...

Naopak velmi spartánsky působí kaple Cross Island, která sama sebe prohlašuje za nejmenší kostel na světě. Je v ní místo pro dva věřící (libovolného vyznání), a když se zde konala svatba, dovnitř se vešli jen novomanželé a oddávající – ostatní museli přihlížet z člunů. Pro zájemce se otevírá na požádání, navštívit ji můžete v americkém státě New York.

Moc pohodlí nečekejte ani v ortodoxním kostelíku na kamenném sloupu Kacchi. Tento bizarní svatostánek nacházející se v Gruzii je totiž visutý nad okolní krajinu a komplikovaný přístup zajišťuje jen lanový žebřík. Základy této původně pohanské stavby přitom prý vznikly už někdy v 6.–8. století našeho letopočtu.

A moc jistě se nejspíš nebudete cítit ani v bretaňské kapli sv. Gildy, která se nachází nedaleko kanálu du Blavet. Stavba je totiž jakoby vmáčknuta pod skalní masiv. Pikantní je, že i toto místo má pohanskou minulost – konkrétně ho prý využívali druidové.

Pokud se chcete rozhlédnout spíše v tuzemsku, z našich moderních kostelů vzbudil velké uznání římskokatolický kostel v Ostravě-Zábřehu. Netradiční stavba s věží oddělenou od prostor kostela vyrostla uprostřed sídliště v těsném sousedství hotelového domu a nákupního střediska v socialistickém duchu. V roce 2007 získala hlavní cenu v soutěži o Stavbu roku v Moravskoslezském kraji.

A pozornost si zaslouží i "tradiční" svatostánek v Sedlci u Kutné Hory. Proslulá místní kaple se může pochlubit unikátní výzdobou z lidských kostí. Bohužel, stav památky je tristní a na mnoha místech už se odhaluje zdivo. Pokud se brzy nenajdou peníze na rekonstrukci, můžou být nejbližší roky poslední příležitostí unikátní památku vidět.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom