Pitvy obětí koronaviru ukázaly vážné poškození plic. Ty by mohl ochránit lék proti artritidě
Lék, který by zabíjel nový koronavirus, je zatím v nedohlednu, farmakologové ale neskládají zbraně. Snaží se zjistit, jestli by se nedal využít nějaký už hotový lék k léčbě účinků nového koronaviru na naše orgány, hlavně plíce. A nejblíže k tomu zřejmě mají léky na artritidu.
Dva případy úspěšné aplikace běžně používaného léku na artritidu ohlásil už ve středu onkolog Paolo Ascierto z neapolské nemocnice Pascale. Lék tocilizumab „prokázal, že je účinný proti zápalu plic způsobenému COVID-19,“ uvedl onkolog pro italskou tiskovou agenturu ANSA. Jeden ze dvou pacientů nakažených novým koronavirem a léčený tímto lékem tak mohl být odpojen z plicní ventilace.
Ascierto také vyzval, aby se tocilizumab začal v nynější krizové situaci plošně používat. Od izolované, byť nadějné zprávy opírající se o jednotlivé případy k prověřenému účinku je ale dlouhá cesta.
Farmaceutické firmy zahajují testy
O tom, že Asciertova sázka na lék proti artritidě není ojedinělá, svědčí i snaha farmaceutických společností Regeneron Pharmaceuticals a Sanofi SA zahájit klinické testování, které by mohlo prověřit, zda jejich lék proti artritidě může léčit symptomy nemoci způsobené novým koronavirem.
Jejich lék proti revmatoidní artritidě s obchodním názvem kevzara schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v roce 2017. Cílem klinického testování léku je získat použitelná data, celý proces nicméně i při maximálním úsilí zabere několik měsíců.
koronavirus covid main Zdroj: istock.com
Důvod, proč se odborníci soustředí na léky proti revmatoidní artritidě, spočívá v jejich účinku. Obsahují totiž látky, které své podstatě ovlivňují imunitní systém a mohou snížit schopnost těla bojovat proti infekci.
Právě přehnaná autoimunitní reakce může být jednou z příčin úmrtí při nemoci COVID-19. „Závažnost nemoci zřejmě souvisí s cytokinovou bouří,“ řekl lékařskému časopisu Lancet Jimmy Whitworth z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM). Při takzvané cytokinové bouři dochází k závažné imunitní reakci, při níž tělo produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány.
Co zjistily pitvy zemřelých na nový koronavirus
Pitvy zemřelých na nemoc COVID-19 provedené v Číně ukázaly, že nový koronavirus vážně poškozuje plíce, ale také způsobuje nekrózu srdeční svaloviny a zmenšení sleziny. U plic jde podle zprávy zveřejněné v Časopise pro forenzní medicínu hlavně o plicní fibrózu, kdy se jemná plicní tkáň měnila v tuhou a neprostupnou, takže se do krve nedostalo dostatečné množství kyslíku.
Při nemoci COVID-19 přechází počáteční nachlazení, případně lehký zápal plic zhruba týden po nakažení do fáze vážného zápalu plic s hrozbou selhání dýchacího systému. Imunitní systém se aktivuje už krátce po nákaze, u některých pacientů ale může přejít až ve zmiňovanou cytokinovou bouři.
(mih)