5. června 2023 15:29
Adam Vala

Konvertoplán při startu rozmetal helipad. Síle jeho motorů neodolají ani kmeny stromů

Konvertoplány pro svůj vzlet musí vynaložit extrémní výkon, který při podcenění či nepozornosti může vést k nehodě. Dokonale to předvedla americká armáda.

Ve výzbroji amerického letectva a námořní pěchoty najdete vedle stíhačů a bombardérů také konvertoplány V-22 Osprey. Jejich poznávacím znamením jsou překlopné rotory, které letounu umožňují kolmý či zkrácený vzlet a přistání. Dvojice turbohřídelových motorů Liberty pro tyto aktivity musí vynaložit značný výkon, konkrétně dvakrát 4 590 kW, což v součtu činí takřka dvojnásobek výkonu ikonického transportního vrtulníku CH-47 Chinook. Piloti Ospreye proto musí myslet při kolmých startech na to, že k zemi tlačí vzduch za pomoci 12 000 koňských sil a že ne všechny přistávací plošiny na to mohou být připravené.

Čtěte také: Konvertoplán Osprey pomáhá ve válce i při tsunami. Podívejte se na něj v ostré akci

Nešťastný vzlet

Jasně to dokazuje incident z nemocnice Addenbrooke v britském Cambridge, která se v roce 2021 stala součástí výcviku amerického letectva působícího ve Spojeném království. Z jednoho z nemocničních helipadů totiž musel Osprey znovu vzlétnout a plošinu s gumovým povrchem doslova rozmetal všude kolem. Poškozený helipad je přitom dennodenně využíván leteckými ambulancemi East Anglian Air Ambulance, Magpas Air Ambulance a Essex and Herts Air Ambulance.

Americké letectvo uznalo po incidentu svou chybu a člen 48. stíhacího křídla leteckých sil US potvrdil, že start zmiňovaného letounu způsobil u nemocnice škodu. Ve svém vyjádření pro britský zpravodajský portál ITV navíc tehdy přislíbil rychlé kroky vedoucí k nápravě.

Neodolá ani strom

Na druhou stranu to ale není ani zdaleka poprvé, kdy k podobnému incidentu došlo a poměrně snadno lze vyhledat další a další videa, v nichž Osprey při startu či přistání rozmetává vše, co není pevně ukotveno k zemi. A nemusí jít nutně jen o gumové podložky. Jak potvrzuje video výše, mladé stromy rovněž nejsou schopné odolávat síle popisovaných motorů, která láme jejich tenké kmeny s naprostou samozřejmostí.

Zdroj: ITV

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom