Kolik korun se skrývá v jednom obyčejném blesku?
Ceny, lépe řečeno zdražování elektrické energie, je každoročním evergreenem diskuzí v českých domácnostech. Kolik elektrické energie obsahuje blesk? A za kolik?
Bouře s blesky jsou velmi efektní, byť by se bezesporu nikdo nechtěl stát jejich terčem. Blesk díky své síle trhá stromy, zabíjí lidi i zvířata a nenechá se zkrotit, ale kdyby nechal, byla by to docela slušná úspora.
Blesková cena
Desetitisícina sekundy a 25 000 ampérů – to jsou základní charakteristiky průměrného zpětného výboje blesku. Napětí mezi mrakem a zemí je kolem 40 milionů voltů, takže nic, čemu by stálo za to se postavit se do cesty. Samozřejmě, že každý blesk je trochu jiný, nicméně udávaná výkon je 1 terrawat, což znamená, že celková elektrická energie během doby jeho trvání je cca 28 kilowatthodin. Pokud víte, kolik platíte za kilowatthodinu, tak si snadno spočítáte, kolik by vám průměrný blesk ušetřil
Blesky nad krajinou
Blesky vidíme desetkrát častěji nad pevninou, než nad mořem a pořád se někde blýská. Kdybychom teoreticky rozvinuli Zemi do dvourozměrné plochy, bylo by vidět, že Země je osvětlena blesky 50x za vteřinu, nicméně četnost blesků je rozložena poměrně nerovnoměrně. Existují oblasti, kam udeří blesk až 200x za rok, jinde „ani ťuk“ Kdyby vás zajímalo, jak je na tom Česká republika, tak Český hydrometeorologický ústav vede na svých stránkách online mapu Česka, kde je možné výskyt blesků nad našim územím sledovat. Význam to má samozřejmě jen v dobách bouřlivých. V rámci celého světa můžete výskyt blesků pozorovat taky.
Vznik blesků není ještě stále dokonale objasněn, nicméně patří mezi fenomény, které sledují (mimo jiné) i čeští lovci bouřek. Tady se můžete podívat na snímky, které pořídili členové Czech Thunderstorm Research Association z. s.
Text: Topi Pigula